+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Agrowłókniny i agrotkaniny: Do czego służą?

Wszechobecne chwasty mogą wyrządzić znaczne szkody w ogrodzie. Jak chronić ogród przed tymi inwazyjnymi roślinami? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie agrowłóknin czy agrotkanin ogrodowych, które można podłożyć pod truskawki, ogórki czy kapustę.

Jeśli chcesz zapobiec rozrastaniu się chwastów w ziemi, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki materiał użyć. Suchą słomę? Liście? Może karton? Istnieje wiele sposobów jak ochronić nowych czy juz posadzonych sadzonek.

Jednak niektóre rozwiązania mogą roślinom więcej uszkodzić niż pomóc. Skutecznym sposobem jest zastosowanie agrowłóknin czy agrotkanin na chwasty.

Co są to agrowłókiny i agrotkaniny?

Są to szczególnego rodzaju tekstylia, które są szeroko stosowane w rolnictwie (stad przedrostek agro-). Różnią się one materiałem, funkcją oraz właściwościami: dostępne są agrowłókniny i tkaniny czy też bardziej przyjazne dla środowiska biowłókniny.

Głównym powodem wszechstronnego zastosowania tekstylii ogrodowych jest to, że służą do zbierania i rozprowadzania wody potrzebnej do wzrostu roślin. Chronią roślinność przed szkodliwymi warunkami klimatycznymi oraz co najważniejsze zapobiegają rozprzestrzenianiu się chwastów, mikroorganizmów, ale dokażą również niwelować erozję. Używane i przydatne są również przy wzmacnianiu basenów ogrodowych, piaskownic czy podjazdów do jednorodzinnych domków.

agrowłóknina do sciółkowania

Zastosowanie agrowłóknin i agrotkanin

Agrowłókiny oraz agrotkaniny najczęściej zobaczysz zastosowane na polach, w parkach, ogrodach, sadach ale również w lesie czy na budowach. Wiosną pomagają chronić rośliny przed mrozem, latem chronią roślinność przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym - ostry letni upał może spalić plony.

Nie inaczej jest w przypadku ulewnych deszczy lub silnego gradu, które również mogą trwale uszkodzić sadzonki. Rośliny posadzone pod geowłókniną lub tkaniną są bezpieczne. Większość włóknin i tkanin ogrodowych jednocześnie doskonale przepuszcza w głąb podłoża wodę, powietrze i składniki mineralne przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wilgotności gleby.

Agrotkaniny są wykorzystywane do zakładania rabat kwietowych. Często sadzenie kwiatów i krzewów nie obędzie się bez ściółkowania. A właśnie pod warstwę ściółki idealnie nadają się tekstylia, które zapobiegają nadmiernemu wzrostowi chwastów pod rabatami kwiatowymi oraz zapobiegają mieszaniu się poszczególnych warstw gleby (w tym celu stosuje się różne geowłokniny i agrotkaniny).

Planujesz budować podjazd, czy basen w ogrodzie? Tak napewno będziesz zainteresowany, jak sobie poradzić z inwazyjnymi chwastami, a tym samym ograniczyć prace konserwacyjne na minimum. Agrotkanina ogranicza wzrost chwastów i jednocześnie pomoże usunąć nierówności terenu. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się kałuż, które mogą zawilgocić budynek (w przypadku podjazdu).

Poprzez zastosowanie tkaniny w czas, unikniesz niepotrzebnych komplikacji i zaoszczędzisz pieniądze za ewentualne naprawy szkód spowodowanych erozją lub niekorzystną pogodą.

Zalety i wady agrowłóknin i tkanin ogrodowych

Liczba ogrodników (amatorów i nie tylko) w naszym kraju jest stosunkowo duża, więc nie powinniśmy się dziwić, że opinii na temat stosowania agrowłóknin i tkanin jest wiele. Typowym przykładem jest już wspomniane ściółkowanie. Podczas, gdy niektórzy hodowcy wolą naturalne materiały (liście, kora, żwir) inni wybierają bardziej trwalsze rozwiązanie.

A tym właśnie jest zastosowanie agrowłóknin, które w optymalnych warunkach posłużą przez kilka sezonów. Dlatego też agrowłókniny są cennym pomocnikiem w uprawie owoców. Wykorzystuje się je również np. jako agrowłókninę ściółkującą pod truskawki.

Jak włókniny i tkaniny są bardzo odporne na wpływy klimatyczne (w przeciwieństwie np. do kory, która może zacząć pleśnić pod wpływem wilgoci), a ich żywotność jest liczona na wiele lat.

Agrowłókniny wytrzymają średnio 5-7 lat, tkaniny nawet do kilkudziesięciu lat. Jeśli chwasty się na włókninę czy tkaninę dostaną, usuniesz je z tekstylii, bez konieczności usuwania jej i nanoszenia nowego materiału.

czarna agrowłóknina pod truskawki Agrotex N 50g

Z drugiej strony zależy i od indywidualnych wymagań: agrowłókniny i tkaniny w całości pokryją obszar, na których będą zastosowane a poprzez nie przeniknął przez nie robaki (np. dżdżownice) czy owady.

Włókna syntetyczne nie pozostawiają śladów w środowisku. Agrowłókniny można bez trudu zrecyklingować – odwożąc je do specjalnych zbiorczych miejsc. Jakie rozwiązanie szukasz? Jeśli stawiasz na wydajność, trwałość i korzystną cenę- agrowłókniny i tkaniny mogą być właściwym wyborem.

Potrzebujesz poradzić jaką włókninę czy agrotkaninę wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów agrowłóknin i agrotkanin ogrodowych. Poszczególne warianty różnią się nie tylko strukturą ale i gramaturą a co najważniejsze ceną (w zależności od gramatury i jakości materiału). Parametrów istnieje wiele.

Jeśli w dalszym ciągu nie masz pewności, która tkanina czy włóknina będzie najlepsza do Twojego ogrodu, przeczytaj więcej na temat każdej z tekstylii.

Możesz również skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy z przyjemnością pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Blog

Zastosowanie folii kubełkowych do hydroizolacji fundamentów

Z foliami kubełkowymi zwykle możemy się zetknąć w ramach budowy lub przebudowy dolnych (podziemnych) części budynków. Jakie są ich właściwości i jak je poprawnie zamontować?

Geokraty: zalety i zastosowania

Potrzebujesz zabezpieczyć skarpę w ogrodzie, podjazd lub padok dla koni? Jednym z możliwych rozwiązań może być zainstalowanie tzw. geokraty komórkowej. Czym właściwie są geokraty komórkowe i kiedy warto pomyśleć o ich zastosowaniu?

Jak w naturalny sposób zabezpieczyć skarpę?

Czy masz w ogrodzie skarpę, na której chciałbyś posadzić krzewy lub rośliny okrywowe, ale nie wiesz, jak to zrobić? Inspirację znajdziesz w niniejszym artykule. Doradzimy Ci, jak zabezpieczyć skarpę właśnie za pomocą roślin.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00