Drodzy klienci, chcielibyśmy poinformować Was o przerwie technicznej dnia 28.09.2020. Tego dnia nie będą realizowane żadne wysyłki. Zamówienia zostaną odesłane następnego dnia roboczego. Dziękujemy za wyrozumiałość. 

Do czego służy czarna folia do truskawek?

Coraz częściej można zauważyć plantacje truskawek pokryte czarną folią. W jakim celu się jest stosowana? 

 

Kiedy sadzić truskawki?

Sierpień jest najlepszym miesiącem do sadzenia truskawek – jeśli zostaną zasadzone do końca tego miesiąca, dadzą obfite plony w następnym roku. Również ważny jest wybór odpowiednich sadzonek i dobre przygotowanie gleby.

Kilka praktycznych porad, które uprości Wam uprawę.

Truskawki potrzebują wysokiej jakości gruntu, który będzie posiadać dostatecznie dużo minerałów, dlatego ważne jest, aby regularnie nawozić truskawki. Największe plony można uzyskać nawożąc ziemię kilka tygodni przed planowanym sadzeniem, dobrze ją spulchniając.
W przypadku starszych sadzonek, należy nawozić je podczas całego roku, aby wytworzyły nowe kwiaty w rezultacie dając duże plony na wiosnę. W przypadku roślin w doniczkach lub na balkonach, do nawożenia należy użyć torfu.

Truskawki najczęściej gniją, gdy są posadzone bezpośrednio na gruncie. Aby do tego nie dopuścić, należy sadzić je na czarnej folii, która zakrywa ziemię. Czarna barwa zatrzymuje ciepło, dzięki czemu ziemia pod nią nie pęka, co więcej taka folia powstrzymuje wykwity pokrzyw i zapobiega szybkiemu wysuszeniu. Kolejną zaletą jest uproszczone okopywanie truskawek, natomiast podczas zbiorów plony są zdrowe i czyste. Truskawki takie wymagają prawidłowego podlewania. Najwięcej wody truskawki potrzebują w okresie kwitnienia, dlatego trzeba zadbać o regularne i częste nawadnianie.

Dobrze jest także zadbać o prawidłowe odprowadzenie bocznych gałęzi (odrostów). Ważną czynnością jest prawidłowe ich okopanie. Rośliny wymagają pełnego słońca, dlatego należy wybierać miejsca, w których będziemy mieli pewność, że nie pojawi się tam cień.

Terrapro

Czy powinno się stosować czarną folię?

To pytanie często zadają hodowcy truskawek i innych plonów (sałaty, papryki, sałaty itp.)
Zależy od tego, ile czasu jest się w stanie poświęcić roślinom. Truskawki można sadzić klasycznym sposobem bezpośrednio na grunt, takie uprawy wymagają dużo pielenia i spulchniania, ponadto owoce są zanieczyszczone i szybko podlegają gniciu.

Łatwiejsze (i bardziej opłacalne) jest sadzenie truskawek na gruncie pokrytym czarną folią. Folia ta wytrzyma w zależności od grubości i odporności na promieniowanie UV 2 lub 3 lata (przy prawidłowym użytkowaniu). Folia ta jest nieprzepuszczalna dla światła, dzięki czemu pod nią grunt pięknie się ogrzewa i trzyma wilgoć, co w konsekwencji redukuje potrzebę częstego podlewania. Folie zabezpieczają truskawki przed stykaniem się z gruntem zapewniając czyste owoce. Dodatkowo, woda spływa do rynienek między grządkami, co w rezultacie obniża ryzyko gnicia. Korzeniowy porost truskawek na grządkach jest znacznie lepszy w porównaniu do uprawy na płaskim terenie.

Folie Terrapro są przyjazne dla środowiska, a ich użycie eliminuje konieczność odchwaszczania. Przy spalaniu nie uwalniają żadnych toksycznych substancji. Folia jest wykonana z LDPE, i jest dostarczana w rozmiarze 10 x 1,4 m. Jedna rolka pozwala na zasadzenie aż 80 truskawek.
Uprawa na czarnej folii ma jedną wadę – odrosty same się nie zakorzenią. Jedynym sposobem na to jest podłożenie doniczki z wilgotną ziemią pod odrost i pozwolenie mu się zakorzenić. W taki sposób młode odrosty ukorzeniając się w doniczce stają się gotowymi sadzonkami. Następną wiosną można ich użyć do dopełnienia lub rozszerzenia plantacji.

Blog

Ochrona pszczelich uli przed ptakami

Ochronne siatki zabezpieczają pszczele ule przed atakami ptaków

Do czego służy czarna folia do truskawek?

Coraz częściej można zauważyć plantacje truskawek pokryte czarną folią. W jakim celu się jest stosowana?   

Ochrona owoców przed ptakami

Jakimi sposobami można ochronić owoce przed ptakami?  
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?