+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak oczyścić rynny z opadanych liści?

Spadające liście mogą spowodować wiele problemów. Doradzimy, jak wyczyścić rynny, aby uniknąć problemów  z zawilgoconymi murami lub też zalanym dachem. 

Spadające liście, głównie jesienią, zatykają rynny i odpływy, a bronią przed spływem deszczowej wody. Woda z zardzewiałej rynny zacznie łatwo zaciekać do domu. Remont fundamentu (osuszanie, zacieplanie) lub też naprawa zalanego strychu może być bardzo drogie.

Istnieje proste rozwiązanie aby uniknąć takich nieprzyjemności. Mamy kilka sorawdzonych pomysłów, jak czyścić rynny i utrzymać je w czystości, a tym samym zaoszczędzić czas a pieniądze na ewentualne naprawy. 

Czyszczenie rynien: Konieczność czy też nie? 

Jesień jest pięknym okresem, gdy opadają liście, ale jeśli gromadzą się w rynnach mogą się stać kłopotliwe. Nagromadzone w rynnach liście bronią odprowadzaniu wody deszczowej, co przyspiesza korozję rynien i rur spływowych. Jeśli na przykład gromadzisz wodę deszczową do deszczówki lub innego plastikowego zbiornika, gnijące liście łatwo tę wodę zanieczyszczą.

Dlatego też zalecane jest czyszczenie rynien co najmniej 2 razy do roku, zwykle jesienią oraz wiosną. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu lasu lub też wokoło domu masz wysadzone orzechy, powinieneś zwrócić większą uwagę na konserwację rynien. 

1. Ręczne czyszczenie 

Jeśli nie masz zawrotów głowy a lęku wysokości, wystarczy drabina, łopatka, wiadro i rękawiczki. Rozwiązanie to jest najtańsze ale najbardziej pracochłonne. Aby ułatwić sobie pracę można wyczyścić rynny silniejszym strumieniem wody, ale w większych wysokościach nie jest to czasami możliwe. 

WSKAZÓWKA: Upewnij się , że rynny są szczelne. Wlej do nich wodę z wiadra i poczekaj, aż odpłynie. Jeśli woda nigdzie nie wycieka, możesz kontynuować czyszczenie. W przeciwnym razie rynny trzeba będzie uszczelnić.

Czyszczenia rynien

2. Specjalne szczotki 

Jeśli jesteś małego wzrostu lub potrzebujesz wyczyścić rynny wyższego domu, zwykle drabina nie wystarczy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej szczotki.

Z jej pomocą usuniesz wszelkie zalegające liście. Aby zwiększyć komfort pracy można skorzystać również ze specjalnej szczotki do czyszczenia rynien z teleskopową rączką, którą wyczyścisz rynny i w miejscach, do których normalnie jest się ciężko dostać. 

3. Skorzystanie z usług specjalizowanej firmy 

Inną możliwością jest skorzystanie z usług specjalizowanej firmy, której pracownicy zajmuja się konserwacją czyszczeniem rynien i rur spustowych. Ta opcja jest już droższa: koszt takiej usługi to 7,50 zł do 30 zł za metr bieżący rynny.

Ostateczna cena takiej usługi nie zależy tylko od długości rynien ale od ich dostępności, ogólnego stawu rynien oraz również od tego czy wymagają napraw. 

WSKAZÓWKA: Sprawdź nachylenie rynien. W kierunku budynku krawędzie powinny być wyższe niż po przeciwnej stronie.

Rynna z liśćmi

Jak zaoszczędzić czas i energię? Pomyśl w czas o prewencji

Niezależnie od rozwiązanie jakie wybierzesz, można lepiej jest zastanowić się jak zaoszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów. Jeśli chcesz ochronić rynny na długi czas przed napadanymi liśćmi, warto jest pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem.

Takim rozwiązaniem może byc zastosowanie siatki do rynny (Leaf Protec). Jakie są jej zalety? 

  • Łapie naniesione przez wiatr liści, które potem znowu odniesie wiatr 
  • Chroni przed rozprzestrzenianiem się grzybów i bakterii, które mogłyby zanieczyścić wodę 
  • Duże zanieczyszczenia nie przylegają do rynny i  nie trafiają do rur spustowych oraz zapobiega zaciekaniu wody deszczowej 
  • Ograniczają korozję rynien, wydłużając tym samym ich żywotność oraz obniżają koszty ich konserwacji 

Ochronne siatki do rynien wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego (polietylenu), odpornego na promieniowanie UV, deszcz i mróz. Siatki nie uszkodzą spadające szyszki lub inne większe owoce spadające z drzew. 

Instalacja siatki na rynny jest łatwa i każdy ją samodzielnie zamontuje. Wystarczy przymocować ją plastikowymi łącznikami na bokach rynny. Do montażu siatki nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. 

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące siatek do rynien 

Na co najczęściej pytają się ogrodnicy i właściciele domów, jeśli chodzi o konserwację rynien i zastosowanie siatek do rynien? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Czy przez siatkę do rynny nie spadną igły drzew iglastych? 

Dłuższe igły, takie jak igły sosny, mogą czasami siatką przepaść. Jednak w przeciwieństwie do liści, igły drzew iglastych nie zatkają rynny ani rury spustowe. To spadające liście (już gnijące) powodują największe uszkodzenia rynien. 

Obok domu nam rośnie klon. Jego liście przylgnęły do powierzchni siatki. Nie mogą one przez nią spaść do rynny?

Mokre liście mogą się do siatki przylepić, ale z biegiem czasu liście wyschną a wiatr je zdmuchnie i odniesie.

Czy sama siatka do rynien może zanieczyścić wodę deszczową, którą często zalewamy ogródek?

Materiał, z którego ochronna siatka jest wykonana nie wyklucza szkodliwe substancje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość wód odpadowych.

Czy to oznacza, że po zamontowaniu siatki ochronnej na rynny nie musimy się już o rynny starać?

Nie. W odpowiednich warunkach rynny wytrzymają bez kilkuletniej kontroli, ale pewności mieć nie możemy. Kratka ochronna zapobiega gromadzeniu się liści i innych zanieczyszczeń, ale nie oznacza to, że możemy przestać o nie dbać i pozostawić je bez konserwacji i kontroli.

Przynajmniej raz w roku wskazana jest kontrola rynien i usunięcie liści z siatki. Wtedy będziesz miał pewność, że woda nie spowoduje niepotrzebne szkody na Twoim domu.

Potrzebujesz poradzić?

Plastikową siatkę do rynny znajdziesz w naszej ofercie. Lub skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy doradzą Ci, ze wszystkim co potrzebujesz.

Blog

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Siatka przeciw ptakom drapieżnym: jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00