+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Maty, siatki przeciwerozyjne – zalety i zastosowanie

Potrzebujesz zabezpieczyć, wzmocnić skarpę przed erozją? Instalacja maty przeciwerozyjnej to świetne rozwiązanie. O zabezpieczeniu, wzmocnieniu powierzchni skarpy matami i siatkami kokosowymi lub jutowymi dowiesz się więcej w naszym artykule. 

Geomatygeosiatki jutowe i kokosowe są stosowane na zboczach, które są pozbawione roślinności, z powodu np. prac budowlanych. Zbocza ze względu na swoje nachylenie, rodzaj gleby czy spływem wody, są podatne na erozję, dlatego też potrzebują natychmiastowej ochrony.

Zaletą mat i siatek, o których mowa, jest to, że są wykonane z całkowicie naturalnych materiałów - kokosu lub juty. Nie zawierają toksycznych, sztucznych ani zanieczyszczających substancji, które by mogły szkodzić środowisku. Jest to bardzo korzystny ekologicznie sposób tymczasowego wzmocnienia skarp, co w dzisiejszych czasach wiele ludzi wykorzysta.

Gdzie stosuje się maty przeciwerozyjne?

Przy zwiększonym spływie powierzchniowym, woda wymywa w zboczu rowki  i rysy erozyjne. Odnosi ziemię, nasiona oraz młode rośliny. Maty przeciwerozyjne działają jak pewnego rodzaju stopień hydrauliczny, który zmniejsza prędkość przepływającej wody (a tym samym jej siłę) oraz wychwytuje transportowane cząsteczki ziemi, zapobiegając tym samym erozji. 

Zastosowanie mat, siatek przeciwerozyjnych jest bardzo zróżnicowane. Generalnie można je wykorzystać przy zakładaniu miejsc zielonych w sąsiedztwie różnych obiektów użyteczności publicznej, ale również w ogrodach. W szczególności znajdują zastosowanie w budownictwie drogowym, przy stawianiu dróg, nasypów, czy też przy budowie nasypów mostów.

Geomaty znajdują ponadto zastosowanie w hydrotechnice do ochrony brzegów jezior, powolnych cieków wodnych czy też przy budowie nowych parków i ogrodów. Można je również wykorzystać do rewitalizacji terenu, w tym rekultywacji składowisk i skarp powstałych po działalności górniczej.

Maty przeciwerozyjne i ich właściwości

Maty przeciwerozyjne mają postać plecionej siatki o otwartej strukturze. Pewne kokosowe lub jutowe włókna są sprzędzone w przędzę o grubości około 5 mm. Gęstość włókien decyduje o masie (gramaturze) geomaty.

Prawdą jest, że im bardziej strome zbocze, potrzeba jest geomata o wyższej gramaturze do skutecznej ochrony przeciwerozyjnej. Mata jutowa ma gramaturę 500 g/m2, mata kokosowa dostępna jest w gramaturach 400, 700 i 900 g/m2.

Żywotność geomat jest ograniczona i zależy od warunków, w jakich matz jest zainstalowana. Mata kokosowa ma średnią  żywotność 36 miesięcy, mata jutowa 12 -24 miesięcy. Już po pierwszej zimie, po instalacji, mata zacznie się rozkładać, uwalniając do gleby minerały, którymi ją wzbogaca i wspomaga wzrost roślinności.

Stopniowo do gleby przenoszone jest z mat do 4 ton substncji na 1 ha. Roślinność skorzysta również na tym, że włókna kokosowe zatrzymuja wodę, a to nawet 8 razy większą niż ich waga.Kokosowe czy jutowe maty maja ponadto odpowiednie pH i potrafią wchłaniać składniki odżywcze, które roślinom sztucznie dodajemy, i stopniowo je uwalniają.

Ogólnie rzecz biorąc maty antyerozyjne wspierają rozwój zdrowego szstemu korzeniowego roślin, które w przyszłości będą pełniły funkcję przeciwerozyjną na skarpie.

Jak przymocować, zainstalować maty na zboczach?

Do mocowania mat na skarpach służą metalowe szpilki (kotwy) Geopin Steel lub też alternatywnie drewniane kołki Geopin Wood lub też biodegradowalne plastikowe kołki Geopin PLA. Ilość potrzebnych szpilek czy kołków jest uzależniona od nachylenia zbocza. 

Nie wiesz ile szpilek, kołków będziesz potrzebować? Zapoznaj się z naszą instrukcją dotyczącą instalacji mat na zboczach. 

Odpowiednia mata przeciwerozyjna chroni zbocza bez trawy przed erozją i jednocześnie wzpomaga wzrost roślin. Zapoznaj się z naszą oferta i wybierz rozwiązanie, które będzie dostosowane do Twoich potrzeb. 

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy z przyjemnością pomoga Ci w wyborze i odpowiedzą na jakiekolwiek pytania. 

Blog

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Siatka przeciw ptakom drapieżnym: jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00