Drodzy klienci, nie będziemy wysyłać zamówienia w dniach 19-20 czerwca 2024 r., a obsługa klienta będzie miała przerwę. Będziemy ponownie w pełni dostępni od piątku 21.6.2024. Dziękujemy za wyrozumiałość.

+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Co zamiast agrowłókniny z tworzywa sztucznego?

Chcesz się pozbyć chwastów bez pielenia grządek, ale nie chcesz szpecić swojego ogrodu zwykłymi agrowłókninami ściółkującymi? Istnieje naturalna alternatywa dla agrowłókniny, która jest mile widziana nie tylko przez eko-hodowców. Czytaj więcej.

Co się dowiesz z artykułu? Kliknij na rozdział i przeczytaj to co Cię interesuje

Agrowłóknina na rabacie
Zdjęcie ilustracyjne. Agrotkanina na grządce z roślinami.

Agrowłóknina na chwasty: (nie)mile widziany pomocnik w ogrodach?

W polskich ogrodach agrowłókniny i agrotkaniny rozpowszechniły się ponad trzy dekady temu. Mimo to nadal toczy się ożywiona dyskusja na temat ich wykorzystania – jednym z częstych bodźców do debaty jest materiał, z którego są produkowane.

Włókniny ogrodowe są najczęściej produkowane z polipropylenu: materiał ten nie wchodzi w reakcje z glebą i jest wystarczająco odporny na powszechne wpływy klimatyczne, w związku z czym można go używać nie tylko do zabezpieczenia grządek przed chwastami, ale również jako warstwę separacyjną, np. do oddzielania ziemi od nasypu (otoczaków, zrębków drewnianych itp.).

WSKAZÓWKA: Do oddzielania dwóch różnych warstw materiału z reguły bardziej odpowiednie są agrotkaniny. Ze względu na sposób, w jaki są produkowane, nie ma ryzyka zapchania szczelin drobnymi cząsteczkami piasku i gliny, jak w przypadku agrowłóknin na chwasty.

Wciąż jednak chodzi o tworzywo, którego niektórzy ogrodnicy nie lubią oglądać na swoich rabatach. Dlatego zaczęli szukać alternatywy. Coraz częściej można natrafić na pytanie, czy istnieje sposób na zastąpienie zwykłych agrowłóknin innym materiałem, który pozwoli utrzymać chwasty pod kontrolą.

Jakie więc masz opcje, jeśli nie chcesz, aby Twój ogród zarósł inwazyjnymi chwastami, a jednocześnie nie chcesz tracić czasu na długie i pracochłonne pielenie grządek?

Agrotkanina na łagodnym zboczu
Zdjęcie ilustracyjne. Agrotkanina na łagodnym zboczu w pobliżu obiektu rekreacyjnego.

Rozwiązaniem są naturalne materiały, a jednak…

Amatorzy ogrodnictwa, którzy nie lubią stosowania tworzyw sztucznych w swoich ogrodach, wolą stosować ściółkę z naturalnych źródeł – na przygotowanej uprzednio powierzchni rozprowadzą warstwę materiału, która ma zapobiec wzrostowi chwastów. Do tych celów używa się zwykle

 • trawy,
 • słomy,
 • zrębków,
 • korowiny,
 • żwiru.

Naturalne materiały cieszą oko, ale trzeba też wziąć pod uwagę aspekt praktyczny – czy wybrany materiał zdoła zapobiec rozwojowi wieloletnich chwastów? A jeśli nie zamierzasz wymienić materiału ściółkującego wcześniej niż za rok lub dwa lata, czy w ogóle wytrzyma do tego czasu?

Na przykład, trawa to popularny materiał do ściółkowania wokół drzew, ale z racji tego, że szybko gnije, trzeba ją regularnie uzupełniać. Z kolei słoma idealnie nadaje się do ściółkowania rabat bylinowych. Niemniej jednak, przy silniejszych wiatrach łatwo się rozwiewa po okolicy, a na dodatek może przyciągnąć nieproszonych gości – ślimaki.

Zrębki drewniane
Zdjęcie ilustracyjne. Zrębki drewniane to jeden z popularnych rodzajów materiałów do ściółkowania.

Trwalsze zrębki czy kora sosnowa to jedne z najpopularniejszych materiałów do ściółkowania. Spełnią swoje zadanie na rabatach, jednak z uwagi na ich ciężar istnieje ryzyko, że zaduszą mniejsze rośliny, które nie będą zdolne przebić się przez ich warstwę.

Co więcej, mogą przyczyniać się do zakwaszenia gleby i o ile nie pozyskujesz kory z własnych źródeł lub nie masz w pobliżu większego tartaku, gdzie można ją kupić w lepszej cenie, spodziewaj się, że takie rozwiązanie będzie Cię kosztować (przy regularnym uzupełnianiu kory na rabatach).

Z kolei żwir możemy zaliczyć do jednego z (prawie) wiecznych rodzajów materiału. Jest to jednak materiał ciężki, który szczególnie w większych warstwach bardziej obciąża glebę niż inne rodzaje materiałów ściółkujących. Dodatkowo wpływa na skład chemiczny podłoża ogrodniczego. Dlatego zawsze trzeba się zastanowić, czy będzie to właściwy wybór dla danych roślin.

Otoczaki wokół rabat kwiatowych
Zdjęcie ilustracyjne. Otoczaki sprawiają eleganckie wrażenie na rabatach, ale w grubszych warstwach dosyć mocno obciążają glebę.

Biowłókniny: naturalna alternatywa dla zwykłych włóknin

Włókniny ogrodowe niekoniecznie muszą być wykonane tylko z tworzywa sztucznego. Do czysto naturalnych rozwiązań zaliczają się biowłókniny – włókniny wykonane w 100% z naturalnego materiału (biomasy).

W odróżnieniu od zwykłych włóknin ogrodowych, w ciągu kilku lat całkowicie się rozkładają. Zapomnij o nieestetycznych kawałkach włókniny między roślinami, które niepotrzebnie szpeciłyby Twoje rabaty.

Biowłóknina na rabatach
Zdjęcie ilustracyjne. Biowłóknina na rabatach wokół drogi. 

Biowłóknina ulega stopniowego rozkładowi. Substancje przechodzące do gleby odżywiają rośliny, wspomagając ich naturalny wzrost.

Włókniny z włókien naturalnych nie pozostawiają śladów w glebie. Dlatego doceniają je również ekologicznie myślący hodowcy, którzy w swoich ogrodach nie lubią używać tworzyw sztucznych.

WSKAZÓWKA: Ponieważ biowłókniny rozkładają się w ciągu kilku lat, stanowią jedynie TYMCZASOWY środek ochrony przed chwastami. W związku z tym znajdują zastosowanie w miejscach, w których jest konieczność utrzymania chwastów pod kontrolą do czasu rozrośnięcia się posadzonych roślin lub jeśli liczysz na przebudowę (modyfikację) grządek w przyszłych latach.

5 głównych zalet biowłóknin

 • Idealna włóknina do uprawy żywności ekologicznej
 • Zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby
 • Zapobiega powstawaniu skorupy glebowej
 • Nie wydziela do gleby żadnych substancji chemicznych
 • Po rozłożeniu działa jako nawóz

Być może zastanawiasz się, czy biowłókniny posiadają również jakieś wady. I pewnie nie zdziwi Cię zbytnio, że w porównaniu do zwykłych włóknin ogrodowych, trzeba się tutaj liczyć z wyższą ceną.

Powodów, dla których (czasami) produkty ekologiczne są droższe, może być kilka: jednym z nich jest inny proces produkcji, który często jest droższy (ale za to bardziej przyjazny dla środowiska) niż w przypadku produktów komercyjnych. To, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujesz, zależy oczywiście od Ciebie.

Z drugiej strony, biowłóknina ułatwi Ci pielęgnację grządek na kilka lat. Koszty związane z montażem biowłókniny zwrócą się w dłuższej perspektywie i to nie tylko z praktycznego punktu widzenia (zaoszczędzisz czas i wysiłek na pielenie grządek) – w nagrodę będziesz mógł cieszyć się naturalnym wyglądem ogrodu i mniejszym zużyciem tworzyw sztucznych w domu.

Jak wybrać biowłókninę do ogrodu?

Jesteś zwolennikiem ekologicznego podejścia do uprawy roślin i rozważasz zastąpienie agrowłókniny na swoich rabatach bardziej odpowiednim materiałem? Jeśli wolisz biowłókniny od konwencjonalnych wyrobów, masz do dyspozycji dwie opcje. Biowłókniny wykonane są z

 • biomasy (produkty uboczne z przetwarzania produktów rolnych)
 • lub wełny owczej.

Druga opcja zyskała na popularności dopiero w ostatnich latach, zwłaszcza u naszych sąsiadów w Austrii i Niemczech, gdzie wyroby z wełny owczej stosowane są w ogrodach coraz częściej.

Biowłóknina z wełny owczej Agrotex EKO W 250 g
Zdjęcie ilustracyjne. Biowłóknina z wełny owczej jest stosowana jako ochrona przed chwastami i pierwszymi przymrozkami.

Czym różnią się biowłókniny? Szczególnie pod względem gramatury. Biowłókniny biodegradowalne są zwykle dostępne w gramaturach 100 do 157 g/m², natomiast warianty wykonane z wełny owczej są prodkowane w gramaturze 250 g/m².

WSKAZÓWKA: Szukasz odpowiedniego sposobu na ochronę swoich rabat przed chwastami? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze agrowłókniny czy agrotkaniny.

Dlatego też później ulega rozkładowi – innymi słowy, dłużej wytrzymuje na rabatach, co oznacza bardziej długotrwałą ochronę grządek przed chwastami – a na dodatek chroni rośliny przed nadmiernym chłodem w miesiącach zimowych.

Listę podstawowych biowłóknin w ofercie można znaleźć w tabeli poniżej.

Rodzaj biowłókniny

Surowiec
produkcyjny

Żywotność
funkcjonalna

Agrotex EKO+ 100 g

biomasa

około 3 lata

Agrotex EKO+ 157 g

biomasa

3-5 lat

Agrotex EKO+ 250 g

wełna owcza

około 3 lata

Co zamiast agrowłókniny?

Agrowłókniny, które są zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, można zastąpić materiałami naturalnymi. Nie chcesz uzupełniać w ogrodzie warstwy ściółki (zrębki, trawa itp.)? Skorzystaj z biowłókniny biodegradowalnej, która podobnie jak konwencjonalne włókniny zapewnia 100% pokrycie rabat lub zbocza. Jest to tymczasowe rozwiązanie do zabezpieczenia grządek przed chwastami, które w ciągu kilku lat całkowicie rozkłada się w glebie.

Ogrody ekologiczne są w modzie. Czy Ty również chcesz taki mieć?

Produkty wykonane z naturalnych materiałów to funkcjonalne rozwiązania pozwalające cieszyć się ogrodem o naturalnym wyglądzie bez nadmiernego wysiłku. Być może właśnie dlatego są one coraz bardziej popularne wśród ekologicznie myślących hodowców.

Doczytałeś do końca, ale masz jeszcze jakieś inne pytania dotyczące biowłóknin? A może potrzebujesz porady w kwestii ich wyboru? Skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy.

Produkty wymienione w artykule

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Wykorzystanie siatek i mat przeciwerozyjnych (zaktualizowane)

Chcesz ochronić skarpę przed erozją? Instalacja maty przeciwerozyjnej lub siatki jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Więcej informacji na temat wzmocnienia powierzchni skarp za pomocą naturalnych materiałów znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać geowłókninę? [Pełny przewodnik]

Planujesz budowę podjazdu, montaż basenu wkopanego w ziemię lub chcesz oddzielić warstwę kamieni od podłoża? W tym przypadku możesz potrzebować geowłókniny. Jeśli nie jesteś pewien, jaką geowłókninę wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?

Położyliście na swoich grządkach agrowłókninę lub tkaninę, która miała całkowicie przepuszczać wodę, ale woda "stoi" na agrowłókninie lub spływa z niej na brzegi? Nie martwcie się, że dokonaliście złego zakupu. Podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.