Drodzy klienci, nie będziemy wysyłać zamówienia w dniach 19-20 czerwca 2024 r., a obsługa klienta będzie miała przerwę. Będziemy ponownie w pełni dostępni od piątku 21.6.2024. Dziękujemy za wyrozumiałość.

+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak wykonać montaż kratek trawnikowych własnymi rękami?

Czy potrzebujesz wzmocnić drogę dojazdową do jazdy samochodem? A może chcesz stworzyć w swoim ogrodzie ścieżki, po których będziesz mógł chodzić bez obaw i które w dodatku nie będą widoczne pod warstwą trawy? Montaż kratek trawnikowych pomoże Ci rozwiązać ten problem.

Co się dowiesz z artykułu? Kliknij na rozdział i przeczytaj to co Cię interesuje

Kiedy warto rozważyć opcję ułożenia kratki trawnikowej?

Widok wyjeżdżonego trawnika może całkowicie popsuć wrażenie estetyczne, jakie robi przestrzeń na zewnątrz. W deszczową pogodę możesz poślizgnąć się na błotnistym terenie i pobrudzić nowe ubrania, a nawet skaleczyć się.

Ale rozwiązaniem nie muszą być tylko płyty ażurowe z betonu, które wysuszają powierzchnię i zajmują miejsce do wzrostu roślin. Doradzimy Ci, jak wzmocnić podłoże, aby wytrzymało nawet przejazd samochodu, bez konieczności codziennego oglądania połamanych źdźbeł trawy.

Kratki trawnikowe znajdują szerokie zastosowanie wokół domów rodzinnych i w miejscach publicznych. Ich zaletą jest niższa cena zakupu i długi okres eksploatacji. Kratki są najczęściej stosowane do:

 • wzmacniania terenu pod drogami dojazdowymi,
 • połączenia drogi publicznej z terenami prywatnymi (ogrodem),
 • budowy placów zabaw,
 • budowy parkingów, lądowisk dla helikopterów, torów kolejowych,
 • dekoracyjnego zbrojenia skarp itp.

Układanie kratki trawnikowej można wykonać samodzielnie. Jak to zrobić?

1. Zmierz miejsce montażu

Najpierw należy dokładnie zmierzyć i wyznaczyć obszar, na którym będą układane kratki trawnikowe, aby zorientować się, ile materiału będzie potrzebne. Długość kratek trawnikowych można regulować według własnego uznania, np. za pomocą szlifierki kątowej z tarczą odpowiednią do cięcia tworzyw sztucznych lub piły do cięcia betonu.

2. Przygotuj podłoże do ułożenia kratki

Zanim zainstalujesz kratkę trawnikową parkingową, konieczna jest modyfikacja terenu. Usuń ziemię na głębokość 20 cm, aby kratki nie wystawały ponad otaczającą je powierzchnię. Nie musisz zamawiać ciężkiego sprzętu. Do usunięcia ziemi wystarczy nawet zwykły szpadel.

Ilość usuniętej ziemi zależy od dwóch czynników: nośności i rodzaju gruntu. W przypadku standardowych podłoży zaleca się usunięcie 20-30 cm ziemi, a w przypadku cięższych gleb gliniastych – 30 cm.

Podłoże należy wyrównać: wszelkie nierówności niepotrzebnie utrudnią późniejsze koszenie trawy.

Wyrównanie żwiru pod kratkę trawnikową

3. Zagęść grunt

Zagęść grunt (np. za pomocą walca) i ponownie upewnij się, że przygotowany obszar jest wyrównany. W tym celu użyj poziomicy i zwykłych drewnianych desek.

Nachylenie wykopu nie powinno być większe niż nachylenie przyległego terenu. Przy budowie miejsca parkingowego kąt nachylenia nie powinien przekraczać 5%.

Kratka trawnikowa ułożona na podłożu żwirowym

4. Ułóż geowłókninę budowlaną (opcjonalnie)

Jeśli chcesz zapobiec zarastaniu drogi dojazdowej chwastami, na ubitym podłożu możesz zainstalować geowłókninę, a na niej (ponownie ubitą) ziemię. Jeśli zamierzasz wzmocnić łagodne zbocze, układaj materiał w kierunku jego spadku.

WSKAZÓWKA: Wybierz geowłókninę, która wytrzyma większe obciążenia i będzie odporna na procesy zachodzące w glebie. Polecamy np. geowłókninę Geomatex RPES o gramaturze 300 g lub jeszcze lepiej – geowłókninę NTB 10 200g, która ma optymalne parametry techniczne.

5. Nawieź materiał

Na przygotowany teren nawieź żwir i rozprowadź go (frakcja 0/32 lub 0/63) na wysokość około 20 cm. Dokładnie ubij zasyp.

6. Dodaj warstwę wyrównawczą

Warstwa wyrównawcza żwiru powinna mieć ok. 4 cm wysokości. Ponownie zagęść i wyrównaj materiał. Na tej warstwie ułóż płyty trawnikowe.

Układanie kratek trawnikowych na gruncie

7. Montaż kratek trawnikowych zielonych

Montaż kratek trawnikowych należy wykonać na całym obszarze, od najwyższego do najniższego punktu.

Kratki trawnikowe są łączone poprzez „zatrzaśnięcie” ich w przygotowanych zamkach. Podczas łączenia zamków należy trzymać kratki po przekątnej.

Układanie kratek trawnikowych na gruncie

8. Płyty trawnikowe zielone przykryj ziemią

Ułożone kratki należy wypełnić ziemią z odpowiednią ilością humusu, a na koniec dodać nasiona trawy. Rosnąca trawa stopniowo zasłania kratki, tworząc doskonałą iluzję naturalnej powierzchni.

Zasypywanie kratek trawnikowych ziemią

Podsumujmy teraz całą procedurę w najważniejszych punktach.

Procedura dla montażu kratek trawnikowych

 1. Dokładnie zmierz miejsce montażu.
 2. Usuń 20-30 cm ziemi.
 3. Zagęść grunt.
 4. Ułóż geowłókninę budowlaną (opcjonalnie).
 5. Nawieź i rozprowadź żwir (na wysokość ok. 20 cm).
 6. Dodaj warstwę wyrównawczą żwiru (ok. 4 cm).
 7. Ułóż kratki trawnikowe na ubitym podłożu.
 8. Zasyp kratki ziemią. Możesz dodać nasiona trawy.

Jak ułożyć kratkę trawnikową? [Video]

Jeśli chcesz zobaczyć, jak w praktyce wygląda montaż kratek trawnikowych, obejrzyj poniższy film instruktażowy.

Ty pytasz, my odpowiadamy: Najczęściej zadawane pytania na temat montażu kratek trawnikowych

Osoby zainteresowane kratkami trawnikowymi zwracają się do nas z różnymi pytaniami. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w przejrzystym podsumowaniu poniżej.

1. Czy kratki popękają pod ciężarem samochodu?

Kratki trawnikowe parkingowe są wystarczająco mocne (są również używane do budowy dróg dojazdowych dla wozów strażackich).

Kratki nie mogą ulec deformacji ani innym uszkodzeniom na skutek przejazdu samochodu. Jeśli pomimo tego pojawią się pęknięcia, przyczyną jest zwykle niska nośność podłoża. Dlatego przed ułożeniem kratki należy upewnić się, że podłoże jest odpowiednio zagęszczone.

Przeprowadziliśmy własny test warunków skrajnych z kratkami trawnikowymi: położyliśmy je na drodze polnej i kilkakrotnie przejechaliśmy po nich (niezakotwiczonych) samochodem. Nawet przy wyższych prędkościach kratki zachowały swój pierwotny kształt.

2. Czy kratki trawnikowe parkingowe nie mogą zostać uszkodzone przez mróz?

Kratki trawnikowe zielone wykonane są z trwałego materiału, który wytrzymuje działanie niskich temperatur, i to nawet do -50°C. Zwykłe zimowe mrozy wytrzymują zazwyczaj bez szwanku.

3. Mogę ułożyć kratki trawnikowe parkingowe na zboczu?

Tak, ale to zależy od jego kąta nachylenia. Kratki trawnikowe w naszej ofercie nadają się do stosowania na zboczach o kącie nachylenia do ok. 10°.

4. Czy kratki trawnikowe parkingowe nie będą się ślizgać na mokrej (zamarzniętej) powierzchni?

Problemem jest niewłaściwa wysokość ziemi podczas układania kratki. Jeśli zasypka wystaje poza krawędź kratek, stopniowo zostaną one „wyjeżdżone”. W niższych temperaturach powierzchnia zamarza (nie wyłączając kratek). Opony opierają się tylko na ścianie kratki i mogą się wtedy ślizgać.

W przypadku wypełnienia kratki trawnikowej odpowiednią ilością ziemi, nie będzie ona przeszkadzać w jeździe ani chodzeniu nawet w zimie. Zasypka musi sięgać do górnej krawędzi kratki. Zalecamy zagęszczenie zasypki.

Szczegóły płyty trawnikowej z gliną i trawą

5. Czy nie istnieje ryzyko zwichnięcia nogi przez dzieci lub zwierzęta domowe na kratkach trawnikowych

Wielkość kratek wynosi około 60 mm. Jeżeli kratki zostaną wypełnione odpowiednią ilością ziemi (gliny lub żwiru), nie może dojść do wypadków takich jak skręcenie nogi lub utknięcie w otworach między nimi. Właśnie dlatego kratki trawnikowe zielone są często stosowane do wzmacniania terenu na placach zabaw.

6. Czy podczas montażu potrzebuję obrzeży trawnikowych?

W ramach budowy dróg podjazdowych kratki trawnikowe są zatapiane w nawierzchni, dlatego stosowanie obrzeży nie jest konieczne. Jeśli chcesz zbudować ścieżkę w swoim ogrodzie, możesz użyć plastikowych obrzeży trawnikowych, aby zapobiec przerastaniu trawy

7. Jak oznaczyć miejsca parkingowe na kratce trawnikowej, aby były widoczne dla nadjeżdżających kierowców?

Miejsca parkingowe można oznaczyć za pomocą znaczników do kratki trawnikowej, które umieszcza się w otworach kratek. Pozwala to oznaczyć kierunek lub miejsce, w którym kierowcy mogą parkować.

8. Jakie miejsca nie są odpowiednie do montażu kratek trawnikowych

Są to zwykle miejsca, po których często poruszają się osoby na wózkach inwalidzkich lub kobiety na wysokich obcasach.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie doradzą Ci lub pomogą w wyborze kratek trawnikowych.

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Wykorzystanie siatek i mat przeciwerozyjnych (zaktualizowane)

Chcesz ochronić skarpę przed erozją? Instalacja maty przeciwerozyjnej lub siatki jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Więcej informacji na temat wzmocnienia powierzchni skarp za pomocą naturalnych materiałów znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać geowłókninę? [Pełny przewodnik]

Planujesz budowę podjazdu, montaż basenu wkopanego w ziemię lub chcesz oddzielić warstwę kamieni od podłoża? W tym przypadku możesz potrzebować geowłókniny. Jeśli nie jesteś pewien, jaką geowłókninę wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?

Położyliście na swoich grządkach agrowłókninę lub tkaninę, która miała całkowicie przepuszczać wodę, ale woda "stoi" na agrowłókninie lub spływa z niej na brzegi? Nie martwcie się, że dokonaliście złego zakupu. Podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.