Z foliami kubełkowymi zwykle możemy się zetknąć w ramach budowy lub przebudowy dolnych (podziemnych) części budynków. Jakie są ich właściwości i jak je poprawnie zamontować?
Co się dowiesz z artykułu?
Kliknij na rozdział i przeczytaj to co Cię interesuje
Folie kubełkowe do fundamentów są dosyć często stosowane w budownictwie. Są bowiem odpowiednim materiałem izolacyjnym, który niezawodnie zapobiega przenikaniu wilgoci z gruntu do murów fundamentowych lub piwnicznych.
Oddzielają one zatem budynki od otaczającego je wilgotnego środowiska, w związku z czym są niezastąpionym pomocnikiem na placach budowy lub podczas remontów domów. W czym mogą Ci pomóc?
Folia kubełkowa i jej zastosowanie w budownictwie
Folie kubełkowe służą do osuszania i izolacji zawilgoconych murów. Znajdują również zastosowanie w budowie dachów zielonych, tarasów i balkonów, gdzie pomagają ograniczyć spływ wody deszczowej po opadach. Dodatkowo umożliwiają one stworzenie warstwy separacyjnej oddzielającej warstwy materiału, które nie mogą się ze sobą stykać.
Folie kubełkowe do fundamentów produkowane są z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Podczas produkcji wciskane są w nie wytłoczenia, które zwykle przybierają okrągły kształt o różnej średnicy i wysokości. Zapewniają one przepływ powietrza, które z kolei odprowadza niepożądaną wodę i wilgoć. Zasada ta nie byłaby możliwa do zrealizowania w przypadku zwykłej folii.
Struktura folii hydroizolacyjnych
Folie kubełkowe do fundamentów są dostępne w różnych grubościach i rozmiarach oraz wykonane są z różnych materiałów. To właśnie materiał ma duży wpływ na przepuszczalność lub nieprzepuszczalność wody.
Z kolei grubość i kształt kubełków wpływają na właściwości mechaniczne folii, do których zalicza się przede wszystkim wytrzymałość na ściskanie. W zależności od stopnia nacisku, na folii mogą występować proporcjonalne odkształcenia.
Materiał folii dobierany jest w zależności od wymaganych właściwości. Jednak przede wszystkim musi być bardzo trwały i odporny na działanie środowiska. Folia powinna być odporna na działanie różnych środków chemicznych i gnicie.
Zastosowany materiał musi być wystarczająco mocny, aby zapobiec przerastaniu korzeni przez folię. Folie kubełkowe nie przepuszczają promieniowania UV i mogą być stosowane jako część dwustopniowej izolacji przeciwradonowej – za pomocą kubełków wentylowany jest radon obecny w glebie.
Jak zamontować folię kubełkową?
Montaż folii do fundamentów można wykonać zarówno na powierzchni pionowej, jak i poziomej. Do prawidłowego montażu wymagane jest odpowiednie podłoże, bez większych nierówności, które mogłyby uszkodzić folię. Folia jest umieszczana na podłożu w taki sposób, aby wytłoczenia (kubełki) były skierowane w stronę konstrukcji. Poszczególne folie należy układać obok siebie z zakładką liczącą trzy do czterech kubełków (dla skutecznej izolacji), a następnie przymocować za pomocą gwoździ lub plastikowych kołków uszczelniających.
Podczas montażu nie wolno dopuścić do jakiegokolwiek uszkodzenia kubełków. Aby zapewnić maksymalną szczelność, folie kubełkowe na fundament sklejane są na łączeniach za pomocą taśmy z kauczuku butylowego. Na spodniej stronie folii należy wykonać drenaż w celu odprowadzania wody gromadzącej się po jej zewnętrznej stronie. Górna strona folii, wystająca ponad poziom gruntu, powinna być zakotwiczona za pomocą listwy wykończeniowej. W ten sposób cała konstrukcja stanie się bardziej szczelna.
Chcesz, aby Twój dom był suchy i przytulny? Wybierz z naszej oferty folii kubełkowych i zafunduj swojemu budynkowi skuteczną ochronę przed nadmierną wilgocią. Zaoszczędzisz sobie kłopotów, wysiłku i pieniędzy związanych z dodatkowymi naprawami w przyszłości.
Potrzebujesz więcej informacji?
Nie jesteś pewien, czy dokonałeś właściwego wyboru? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.
Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu
Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.
Wyślij pytanie
Jeśli mieszkasz w domu rodzinnym, który nie stoi bezpośrednio przy drodze, prędzej czy później zaczniesz szukać sposobu na wzmocnienie podjazdu, aby dostać się jak najbliżej budynku. Chcesz zaoszczędzić pieniądze, a mimo to bez problemu dojechać do garażu? Zafunduj sobie płyty trawnikowe.
Czy potrzebujesz wzmocnić drogę dojazdową do jazdy samochodem? A może chcesz stworzyć w swoim ogrodzie ścieżki, po których będziesz mógł chodzić bez obaw i które w dodatku nie będą widoczne pod warstwą trawy? Montaż kratek trawnikowych pomoże Ci rozwiązać ten problem.
Z foliami kubełkowymi zwykle możemy się zetknąć w ramach budowy lub przebudowy dolnych (podziemnych) części budynków. Jakie są ich właściwości i jak je poprawnie zamontować?
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.