+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak ochronić rynny i oczka wodne przed liśćmi?

Opadające liście mogą powodować wiele szkód. Jak zapobiegać zatykaniu się rynien lub ich spadania na powierzchnię wody? Siatki ochronne zapobiegają gromadzeniu się liści w rynnach i oczkach wodnych.

Jesienią, spadające liście zatykają rynny, co dla niektórych jest koszmarem, gdyż udrażnianie rynien poprzez balansowanie na drabinie jest ciężkie i może być niebezpieczne. Co więcej, podczas zimy zalegające liście tworzą wilgoć, która powoduje ich korozję.

Wrzesień jest dobrym miesiącem do kontroli i ostatecznego przeglądu rynien. Słońce nie grzeje już tak mocno, mało opadów deszczu i relatywnie długi dzień, w porównaniu z późniejszymi miesiącami daje nam idealne warunki do wszystkich niezbędnych prac wokół domu.

Jak przygotować rynny jesienią?

1. Najpierw należy sprawdzić przepustowość rynny – skontrolować, czy nie zalegają żadne liście lub inne zanieczyszczenia oraz sprawdzić stan rynien pod względem występowania ognisk korozji.

Szczelność połączeń wykonuje się poprzez nalanie wody w koryto rynnowe i obserwowanie, czy jest szczelne. W przeciwnym wypadku należy uszczelnić łączenia.

2. Następnie należy wyczyścić rynny – można to zrobić kilkoma sposobami. Najczęstszym i najprostszym sposobem jest oczyszczenie rynien za pomocą drabiny i rękawiczek. W przypadku większej ilości nieczystości można użyć małą łopatkę.

Jeśli rynna jest dosyć wysoko i nie jest możliwy dostęp do niej za pomocą drabiny, lub mamy lęk wysokości, przyda się tutaj teleskopowa tyczka, która jest bardzo pomocna przy ich czyszczeniu. Ostatecznie, możemy tą pracę zlecić fachowcom specjalizującym się w oczyszczaniu rynien.

3. następnym krokiem jest kontrola nachylenia rynien – rynny powinny być ułożone ze spadkiem od 0,5% do 2 % (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości) w kierunku rynny spustowej, umożliwia to sprawne odwodnienie.

Ochrona rynien przed liśćmi

Najłatwiejszą metodą ochrony przed spadającymi liśćmi jest użycie ochronnej siatki na rynny Leaf Protec. Dzięki niej liście nie będą wpadać do rynien i nie będą zatykać odpływy rynny. Siatka do rynny jest mocowana w bardzo prosty sposób, za pomocą kompatybilnych plastikowych łączników.

Aby zapewnić długą żywotność rynien oraz mieć suche ściany budynku, nie można zaniedbywać ich kontroli. Uniknie się w ten sposób zbędnych wydatków na ich naprawę.

Liście nie spadają tylko do rynien. Mogą one powodować wiele problemów również gromadzącąc się w oczkach wodnych i małych jeziorkach. Małe ilości liści nie szkodą. Natomiast w przypadku, kiedy będzie ich już większa ilość, mogą one naruszyć naturalną równowagę. Liście zgromadzone w wodzie zaczną się rozkładać, powodując wydzielanie gazów gnilnych.

Jak zapobiec gromadzeniu się liści w jeziorkach?

Gromadzeniu się liści w jeziorkach i oczkach wodnych można zapobiec, rozciągając nad nimi ochronną siatkę, np. siatkę na ptaki. Siatkę należy na brzegach zakotwić kamieniami lub przymocować specjalnymi kołkami.

Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na to, aby siatka nie dotykała się z powierzchnią wody. Przy większych powierzchniach opłaca się zamocować na brzegu kołki i złączyć je za pomocą liny. Na tak napiętej siatce będą się gromadzić liście. Po okresie jesiennym, w listopadzie czy w grudniu siatkę Birdnet się poprostu zdejmie i oczyści z liści.

Blog

Zastosowanie folii kubełkowych do hydroizolacji fundamentów

Z foliami kubełkowymi zwykle możemy się zetknąć w ramach budowy lub przebudowy dolnych (podziemnych) części budynków. Jakie są ich właściwości i jak je poprawnie zamontować?

Geokraty: zalety i zastosowania

Potrzebujesz zabezpieczyć skarpę w ogrodzie, podjazd lub padok dla koni? Jednym z możliwych rozwiązań może być zainstalowanie tzw. geokraty komórkowej. Czym właściwie są geokraty komórkowe i kiedy warto pomyśleć o ich zastosowaniu?

Jak w naturalny sposób zabezpieczyć skarpę?

Czy masz w ogrodzie skarpę, na której chciałbyś posadzić krzewy lub rośliny okrywowe, ale nie wiesz, jak to zrobić? Inspirację znajdziesz w niniejszym artykule. Doradzimy Ci, jak zabezpieczyć skarpę właśnie za pomocą roślin.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00