+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jutowe oraz kokosowe maty i ich zastosowanie

Najlepszą metoda ochrony przed erozją i osuwaniem się skarp jest zastosowanie ekologicznych mat.

W wyniku prac budowlanych, wszelkiego rodzaju nasypy oraz skarpy zostają pozbawione roślinności. Duże nachylenie skarp, obfite deszcze powodujące uderzanie kropel wody w nieosłoniętą warstwę ziemi, a przede wszystkim brak jakiejkolwiek ochrony powodują dużą erozję gleby, co może prowadzić do odspojenia i osunięcia części skarpy, a na pewno do powstawania żłobin erozyjnych. Nie ma wątpliwości co do tego, iż niezabezpieczona skarpa potrzebuje natychmiastowej ochrony przeciwerozyjnej.

W takich przypadkach, do tymczasowej ochrony przeciwerozyjnej stosuje się jutowe i kokosowe maty. Zaletą tych produktów jest to, że są wykonane w całości z naturalnych włókien (z kokosu lub juty) i nie zawierają w sobie żadnych toksycznych, sztucznych składników, które mogą zagrażać podłożu. Takie tymczasowe wzmocnienie skarp jest bardzo korzystne dla ekologii, gdzie w dzisiejszych czasach jest ona bardzo ważna.

Maty te stanowią tymczasową, antyerozyjną ochronę przed destrukcyjnie działającym deszczem i nie tylko. Ich podstawowa rola polega na ochronie powierzchni gruntu aż do momentu przejęcia tej roli przez rozwiniętą sieć korzeniową. Wraz ze wzrostem natężenia opadów, woda wymywa grunt tworząc leje i rynny. Unosi cząstki gleby, nasiona roślin oraz młode rośliny. Każde włókno antyerozyjnej maty działa jak stopień, który spowalnia prędkość wody i przechwytuje transportowane cząstki gruntu. Takie działanie stabilizuje skarpę zapobiegając jej erozji.

Produkty te przyjmują postać tkanej siatki z otwartą strukturą. Włókna kokosowe oraz jutowe są grubości do 5 mm. Zagęszczenie włókien określa gramatura wyrobu. Zasadą jest, ze im bardziej stroma skarpa, tym ochronę o większej gramaturze należy zastosować. Jutowa mata jest dostępna w gramaturze 500 g/m2, natomiast kokosowa w kilku odmianach kolejno 400, 700, bądź 900 g/m2.

Żywotność produktów zależy od warunków, w jakich będą one funkcjonować. Kokosowa geomata ma przeciętną żywotność 36 miesięcy, a jutowa 12-24 miesiące. Przy niektórych produktach, już po pierwszej zimie zacznie dochodzić do rozkładu, a tym samym do uwalniania mineralnych składników do gruntu powodując wzrost roślinności. Wegetacji pomaga również to, że kokosowe włókna zatrzymują wodę w ilości aż 8 razy większej niż ich masa, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i warunków wegetacji traw. Ponadto, mają odpowiednie pH i pozwalają wchłonąć do siebie substancje odżywcze i powoli je uwalniać, dzięki czemu wspierają rozwój zdrowego, korzeniowego systemu roślin, który jest niezbędny do eliminacji erozji na skarpie.


Tymczasowe, antyerozyjne maty mają wiele zastosowań. Są używane do wykonywania ogrodów zarówno w miejscach publicznych jak i na prywatnych terenach. W szczególności są używane w budownictwie drogowym przy wykonywaniu skarp lub nasypów przy liniach kolejowych. Stosowane są również jako ochrona brzegu jezior, rzek lub przy rewitalizacji obszarów obejmujących składowiska. Nadają się również do zboczy przy działalnościach górniczych.
Maty przeciwerozyjne są wiotkie i lekkie, dzięki czemu ich montaż jest szybki i prosty. Łatwo dopasowują się do nierównego terenu i utrzymują ścisły kontakt z gruntem. Do mocowania używa się stalowych kotew Geopin Steel, plastikowych Geopin PLA lub alternatywnie drewnianych Geopin Wood.

Zastosowanie:
•    Ochrona antyerozyjna skarp i zboczy przy inwestycjach drogowych
•    Ochrona antyerozyjna skarp w budownictwie mieszkaniowym
•    Wspieranie porostu roślinności
•    Rekultywacja składowisk

Zalety:
•    W 100 % wyprodukowana z naturalnych składników
•    Łatwa i szybka instalacja ( można ją rozkładać ręcznie )
•    Biodegradowalna, dostarcza niezbędnych wartości odżywczych roślinności
•    Skuteczna ochrona antyerozyjna
•    Zapewnia utrzymanie właściwej wilgotności gleby
•    Dostarczają do gleby aż do 4 t substancji na 1 ha

Blog

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Siatka przeciw ptakom drapieżnym: jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00