+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze agrowłókniny czy agrotkaniny?

Jak wybrać odpowiednią agrowłókninę czy agrotkaninę do sadzenia truskawek czy kwiatów? Co wziąć pod uwagę przed zakupem, aby wybrać dobrze?

W poprzednim artykule ujawniliśmy zalety stosowania agrowłókniny i tkanin w ogrodzie. Dziś poradzimy, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego produktu. Co należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu za pośrednictwem sklepu internetowego czy zakupami w sklepie ogrodniczym.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając agrowłókninę czy tkaninę ogrodową?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów agrotekstylii, które mogą różnić się materiałem, z którego jest wykonana, gramaturą lub ceną. Dlatego dobrze jest wcześniej upewnić się, do czego dokładnie potrzebna jest agrowłóknina czy agrotkanina. Przy wyborze zdecydowanie powinno się wzią pod uwagę poniższe czynniki.

1. Zastosowanie

Jak agrotekstylia mogą pomóc w ogrodzie? Istnieje wiele zastosowań, na przykład:

  • mulczowanie, ściółkowanie,
  • ochrona przed inwazją chwastów,
  • zakrywanie (ochrona) roślin przed wiosennymi i zimowymi przymrozkami
  • oddzielenie różnych warstw gleby,
  • ochrona przed erozją.

Przy wyborze odpowiedniej agrowłókniny czy agrotkaniny należy również wziąć pod uwagę, jaki problem w ogrodzie miałaby rozwiązać.

2. Rozwiązanie tymczasowe czy długoterminowe?

Żywotność akrotekstylii jest różna. Można wykorzystać biowłókninę z naturalnej biomasy, która wytrzymają maksymalnie kilka lat lub jeśli poszukujesz alternatywy na kilka sezonów, tak tu mogą pomóc agrotkaniny o żywotności ponad 10 lat.

W przypadku biowłóknin nie trzeba sobie zawracać głowy z recyklingiem (włókniny z naturalnego materiału, stopniowo, przy upływie czasu, rozkładają się w glebie, działając jako nawóz), natomiast agrowłóniny czy tkaniny wykonane z materiałów sztucznych mogą zaoszczędzić pieniądze i czas spędzony na przygotowywaniu i montażu nowych testylii.

agrotkanina ogrodowa

3. Materiał

Wybierzesz materiał syntetyczny czy naturalny? Generalnie agrowłókniny i agrotkaniny z tworzyw sztucznych są tańsze, droższe są natomiast naturalne warianty w postaci biowłóknin.

Jeśli budżet na ogród jest większy, prawdopodobnie wybrana będzie bardziej ekologiczna, naturalna alternatywa. W przypadku tańszego, a jednocześnie niezawodnego rozwiązania, wykorzystane zostaną agrowłókniny czy tkaniny z tworzyw sztucznych.

4. Waga/gramatura

Przy wyborze tekstylii ogrodowych należy zwrócić również uwagę na gramaturę danej teksylii (zwykle wyrażoną w g/m²). Informacja ta będzie miała wpyw na strukturę i wagę agrowłókniny czy czy tkaniny.

Im większa gramatura, tym lepsza i mocniejsza jest agrowłóknina/tkanina. Tym lepiej ochroni podłoże przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy inwayją chwastów. Agrotekstylie z większą gramaturą są bardziej odpowiednie do terenów ogrodu często narażonych (na przykład podczas chodzenia).

5. Cena

Cena agrotekstylii zależy przede wszystkim od powyższych czynników. Wybierając agrowłókniny czy agrotkaniny ogrodowe, powinno się wiedzieć, ile pieniędzy jesteśmy w stanie zainwestować. Można w ten sposób wybrać rozwiązanie, który spełni wymagania finansowe, a jednocześnie pomoże osiągnąć zamierzone rezultaty.

Cena agrowłóknin i tkanin ogrodowych wykonanych z tworzyw sztucznych to koszt około 0,65-1,50 zł/m. Ceny biowłóknin są wyższe, ponieważ są one wykonane z naturalnych i degradowalnych materiałów.

6. Barwa

Kolejna informacja, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolor agrowłókniny czy agrotkaniny. Informacja ta pomoże dopracować wygląd ogrodu. W naszej ofercie znajdziecie agrowłókniny i agrotkaniny ogrodowe czarne, brązowe, zielone ale i białe.

Brązowa imituje kolor ziemi, biała doskonale komponuje się z nawiezionym żwirem czy ozdobnymi kamieniami. Nie poszkodzi ogólnego wrażenia estetycznego z wysiłku włożonego podczas prac w ogrodzie, gdz ziemia nie jest jeszcze całkowicie porośnięta trawą lub roślinami ozdobnymi, kwiatami, pod którymi jest tekstylia schowana.

Potrzebujesz poradzić przy wyborze?

Zapoznaj się z naszą ofertą agrowłóknin i agrotkanin ogrodowych i wybierz taką, która odpowiada Twoim wymaganiom.

W dalszym ciągu nie wiesz, którą agrowłókninę czy agrotkaninę wybrać? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Chętnie Ci pomożemy w doborze odpowiedniej agrowłókniny czy agrotkaniny ogrodowej.

Produkty używane

Blog

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Siatka przeciw ptakom drapieżnym: jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00