+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Jeśli masz ogród i się nim zajmujesz, napewno znasz to uczucie: idziesz na swój wypielegnowany trawnik a nagle widzisz, że jest on gęsto pokryty kopcami ziemi. Pod ogrodem zasiedlił się kret. Jak pozbyć się kreta z ogrodu lub działki?

Krzewy w ogrodzie

Zdjęcie ilustracyjne: Kopce kretów – koszmar wielu ogrodników.

Kret w ogrodzie: pomocnik czy szkodnik?

Dla wielu hodowców czy ogrodników kret jest głównym wrogiem: nie tylko niszczy ciężko do utrzymania trawnik, ale kopiac długie podziemne tunele, może również uszkodzić system korzeniowy posadzonych kwiatów czy warzyw.

Kret europejski całe swoje życie kopie podziemne tunele. Za godzinę wydrąży 4,5 m tunelu. Jedyny kret zamieszkuje system korytarzy o długości do 60 m. W stosunkowo krótkim czasie może podkopać ogódek lub działkę na wskroś.

Ten niewielki ssak podczas swoich podziemny manewrów robi również dużo dobrego – zjada larwy owadów i inne szkodniki, które cząsto wyrządzają znacznie więcej szkód na rabatach czy trawnikach. Ale jeśli podczas szukania pożywienia zniszczy trawnik, prawdopodobnie masz pewność, że kret z ogrodu musi zniknąć.

WSKAZÓWKA: Ziemię z kopców kreta możesz ponownie wykorzystać – wystarczy ja zebrać do wiadra i zanieść do kompostownika ogrodowego, gdzie zamieni się w urodzajny nawóz.

(NIE)skuteczne sposoby na pozbycie się kretów z ogrodu

Istnieje wiele sposobów na odstraszenie kreta. Który z nich jest najczęstszy? Który sposób działa?

1. Płyta wibracyjna i inne odstraszacze

Kret jest zwięrzęciem, które nie widzi, ale ma doskonały słuch. Nie lubi hałasu i wstrząsów – częstym rozwiązaniem jest dlatego zamontowanie płyty wibrującej. Rozwiązanie to może czasami pomóc, ale często krety się do nowych sposobów walki z nimi przyzwyczają i w końcu przestaną im przeszkadzać.

Staję się często, że kret kopie korytarze bezpośrednio pod zainstalowaną płyta wibracyjną czy odstraszaczem. Podobne wyniki można osiągnąć przy zastosowaniu odstraszaczy elektroakustycznych, emitujących niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe.

2. Zatapienie krecich tuneli

Jest to kolejnny powszechnie stosowany sposób walki za kretami, gdzie trzeba pamiętać o tym, iż silny strumień wody może nie tylko zmyć niechcianego goscia, ale również podmoczyć trawnik czy ogród.

Badania z przed lat ukazuja, że niektóre krety potrafią pływać, wiec to rozwiązanie może być nieskuteczne. Mimo to, metoda ta nie jest do końca humanitarnym sposobem, a krety są pod ochronioną.

3. Granule z trucizną i inne trutki

Granule z trucizną, gazy czy płyny mogą pozbyc isę kretów - podobnie jak innych zwierząt w ogrodzie (w przeciwieństwie do podziemnych ssaków, których obecnoć w ogrodzie jest pożądana). Zanim jednak zastosujesz tę metodę, zastanów się nad jej realnymi korzyściami.

Kot w ogrodzie

Zdjęcie ilustracyjne. Koty, których odchody kretom nie pachną, moga również pomóc w ich odstraszeniu.

WSKAZÓWKA: Na mniejszym obszarze możesz walczyc z kretem również w ten sposób, że wysadzisz rośliny. Działa wysadzenie Aksamitek (pot. Turki) lub Wilczomlecza groszkowego (ten ale jest nie tylko aromatyczny ale i trujący). Krety nie lubią np. Nagietki lekarskie, których zapach odstarsza chrząszcze, którymi żywią się krety.

Jesli żadna z tych metod, albo już były wypróbowane, mamy jeszcze jedno rozwiązanie – sięgnij po długotrwałąz i skuteczna alternatywę w postaci siatek na krety. Jaka jest ich wygoda?

Koniec z kretowiskami: Jak pomogą siatki na krety?

Siatki na krety łagodniejsza metoda na pozbycie się małych kopaczy z ogrodu bez konieczności ich zabijania. Saitki umieszcza się pod trawą (dywanem trawy), więc idealnie jest je nainstalować najlepiej przed założeniem trawnika. Siatki przeciw kretom można również umieścić na ziemi i przysypać je ziemią.

Głównym zadaniem sieci na krety jest zapobieganie przedostaniu się kretów na powierzchnię, a tym samym tworzeniu kretowisk. Trawnik już nie będzie posiany kretowiskami.

Siatki na krety są wykonane z trwałego materiału (zwykle z polipropylenu), który wytrzyma 10-20 lat, jeśli siatki nie będą umieszczone w agresywnym chemicznym środowisku.

Materiał, z którego są wyprodukowane nadaje się do recyklingu i nie emituje do gleby żadnych szkodliwych substancji. Dzięki temu nie trzeba się martwic aby doszło do korozji lub innch niechcianych procesów, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu roślin i upraw.

Jakie sa zalety siatek przeciw kretom?

  • uniemożliwiają kopanie kretom trawnika i dostęp na ich powierzchnię
  • są humanitarnym rozwiązaniem do walki z kretami
  • trwały materiał, z którego są wykonane wytrzyma 10-20 lat (w zależności od warunków)
  • instalacja jest prosta i poradzi z nią sobie każdy

Siatka przeciw kretom

Zdjęcie ilustracyjne: Siatka na krety przed pożeniem ostatniej warstwy.

Montaż siatki w 6 krokach

Instalacja siatki na krety jest łatwa i z montażem poradxzi sobie nawet mało wykfalifikowany majsterkowicz. Jak ją namontować?

  1. Przygotuj teren (delikatnie rozkop, wyrównaj i przygnieć ziemię).
  2. Połóż siatkę na całej powierzchni.
  3. W przypadku instalacji siatki do większej głebokoći, należy pociągnąć krawędzie siatki do góry.
  4. Jeśli się będzie używać kilka rolek siatki, układając je na siebie, ułóż je z zakładką ok. 20 cm.
  5. Zakładki lub wystającą siatkę można zakotwiczyć za pomocą szpilek (w kształcie litery U).
  6. Siatkę należy przysypać ziemią (humusem), najlepiej 8 cm wysoko lub położyć dywan z trawy

1. Przygotowanie terenu

Z powierzchni, na której będzie instalowana siatka należy usunąć nieporządane przedmioty (kamienie itp.). Powierzchnię należy odpowiednio rozluźnić, wyrównać i przygnieść (zwalcować). Tak trzeba zrobić w szczególności przy zakładaniu nowego ogrodu, gdy mozna sobie pozwolic na większe prace budowlane.

Siatki na kretz można również zainstalować już w istniejącym ogrodzie. Można ją położyć na już rosnącą trawę, ale trzeba na nią nawieźć ziemię do odpowiedniej wysokości. W przypadku, gdyby siatka była namontowana na powierzchnie trawnika (bez zasypania ziemią), nie zabroni to kretowi w niszczeniu trawnika.

2. Układanie siatki na krety

Na przygotowana powierzchnię rozwiń siatkę przeciw kretom. Jeśli jest potrzeba obciążenia siatki na bokach (aby się nie zwijała), obciąż ją np. cegłą. Przed następnym krokiem warto jest wiedzieć czy siatkę będzie się przysypawać ziemią czy też będzie się instalować dywan z trawy.

W przypadku tradycyjnego trawnika konieczne będzie naniesienie na siatkę warstwy ziemi o wysokości 8 cm – jeśli chcesz mieć równy ogród, trzeba będzie przekopać ziemie na tej głębokości. Jeśli będzie instalowany dywan z trawy, siatkę należy umieścić bezpośrednio pod nim.

3. Wyciągnij krawędzie siatki na powierzchnię

Jeśli siatka będzie nainstalowana głębiej niż zalecana głębokość (8 cm), kret na siatkę może się wspiąć. Jest to częstym błądem przy instalacji siatek na krety.

4. Instalacja kilku sieci naraz

Jesli pptrzeba jest pokrycie siatka na krety większego obszaru, niż długość jednej rolki, można siatki układać przez siebie. W takich przypadkach zalecane jest układanie ich z akładką ok. 20 cm. Siatki w miejscu zakładek można połączyć stalowymi szpilkami (klasycznymi bądź w kształcie litery U), aby kret nie mógł podnieść siatki podczas kopania.

Jeśli siatkę musí się przyciąć na mniejszy rozmiar, wystarczą nożyce.

5. Mocowanie (kotwiczenie) siatek przeciw kretom

Jeśli siatka będzie instalowana w płaszczyźnie (równo) szpilki lub inne elementy kotwiące nie są zazwyczaj potrzebne. Wyjątkiem jest mocowanie zakładek dwóch siatek lub instalacja krawędzi siatki (np. wokół krawężników). W tej sytuacji należy przymocować siatkę w odległości około 30 cm. Krawędzie siatki powinny być wyciągnięte na górę.

6. Układanie ostatniej warstwy

Na przygotowaną siatkę należy ułożyć dywan z trawy bądź nanieść ziemię o wysokości 8 cm. To od Was zależy czy dodasz nasiona trawy bezpośrednio do ziemi, czy też nasypeisz je potem. Obie możliwości są dobre.

Jeśli chcesz zobaczyc instalację siatki na krety, obejrzyj krótki instruktażni film.

Wybieramy siatki przeciwko kretom do ogrodu

Chcesz zachowac swój trawnik piękny, bez kretowisk a zastanawiasz się jakie parametry by miała mieć siatka na krety, aby ś Ty już z kretami nie musiał walczyć?

Główna uwagę zwróć na wymiary rolki. O jakości siatki częściowo świadczy również gramatura (do większości realizacji wystarczą siatki o gramaturze ok. 25g/m²).

  Siatka przeciw kretom Avinet Siatka przeciw kretom Uninet
Żywotność 10 – 20 lat     10 – 20 lat
Oferowane wielkości 10 m w opakowaniu 50 – 260 m w rolce
Kolor czarna czarna

Producenci siatke na krety często określają również rozmiaryz oczek. W przypadku sieci przeciw kretom ten parametr jes bahatelny (oczka siatek są tak małe, że kret nie ma szansy przez nie się przedostać).

Juz wiesz co wybrać? Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz siatke o wymiarach, które odpowiadają Twoim wymaganiom.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jak się pozbyć kretowisk z ogrodu lub potrzebujesz więcej informacji na temat siatek na krety? Skontaktuj się z naszym doradcą, który chętnie odpowie na Wasze pytania.

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Jak chronić rośliny przed mrozem? [Pełny przewodnik]

Gorące letnie dni odchodzą nieodwołalnie, a wskazówka termometru nieubłaganie spada w dół? Wraz z końcem lata nie tylko ludzie, ale także przyroda przygotowuje się na nadejście chłodniejszego okresu. Jak chronić rośliny przed mrozem i zimowymi przymrozkami? 

Jaka folia do grządek podwyższonych?

Chcesz zabrać się za budowę podwyższonych grządek własnymi rękami? W takim razie (nie) obejdziesz się bez folii kubełkowej. Jaką funkcję pełni ona w grządkach? I czy w ogóle jej potrzebujesz?

Co zamiast agrowłókniny z tworzywa sztucznego?

Chcesz się pozbyć chwastów bez pielenia grządek, ale nie chcesz szpecić swojego ogrodu zwykłymi agrowłókninami ściółkującymi? Istnieje naturalna alternatywa dla agrowłókniny, która jest mile widziana nie tylko przez eko-hodowców. Czytaj więcej.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.