Drodzy klienci, nie będziemy wysyłać zamówienia w dniach 19-20 czerwca 2024 r., a obsługa klienta będzie miała przerwę. Będziemy ponownie w pełni dostępni od piątku 21.6.2024. Dziękujemy za wyrozumiałość.

+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak stosować i montować obrzeża trawnikowe?

Jakie są zalety niewidocznych obrzeży trawnikowych z tworzywa sztucznego? Doradzimy Ci, jak prawidłowo wybrać i zamontować obrzeża trawnikowe, aby oddzielić trawnik od grządek.

Czy chcesz zapobiec przerastaniu trawnika na grządki? Oszczędź czas i wysiłek podczas pielęgnacji ogrodu: niewidoczne obrzeża trawnikowe wykonane z tworzywa sztucznego pozwalają utrzymać trawnik pod kontrolą, a niewtajemniczony obserwator nawet ich nie zauważy. Są one bowiem dosłownie „niewidoczne”. Jakie są inne zalety?

Jeśli chcesz odnieść zwycięstwo w walce z trawami, które w niekontrolowany sposób wrastają w ścieżki ogrodowe lub niszczą starannie zadbane grządki z roślinami ozdobnymi, sięgnij po obrzeża trawnikowe z tworzywa sztucznego. Mówisz, że wcześniej o nich nie słyszałeś?

Do czego służą niewidoczne obrzeża trawnikowe?

Niewidoczne obrzeża trawnikowe są nieocenioną pomocą w pielęgnacji ogrodu. Nadają one pożądany kształt Twoim ścieżkom i grządkom. Są stosowane głównie do:

  • oddzielenia trawnika od chodnika, ścieżek lub grządek,
  •  zapobiegania przenikania się dwóch różnych warstw materiału,
  • wytyczania ścieżek ogrodowych.

Niewidoczne obrzeża trawnikowe mają wiele zastosowań. Jeśli zastosujesz je w swoim ogrodzie już podczas zakładania grządek i wytyczania ścieżek między nimi, możesz zaoszczędzić sobie sporo czasu i wysiłku fizycznego połączonego z późniejszą koniecznością ich ręcznego pielenia.

Obrzeze z tworzywa sztucznego wokół rabat kwiatowych

Z jakiego materiału produkowane są niewidoczne obrzeża trawnikowe?

Niewidoczne obrzeża najczęściej produkowane są z trwałego tworzywa sztucznego. Głównymi zaletami obrzeży z tworzyw sztucznych są przede wszystkim możliwość łatwego formowania w łuki oraz wysoka odporność na niekorzystne wpływy klimatyczne (promieniowanie słoneczne, warunki atmosferyczne, mróz).

Nie musisz się więc martwić, że konieczna będzie ich wymiana już po pierwszym sezonie – obrzeża wytrzymują temperatury w okolicach zera i będą służyć przez lata, jeśli zastosujesz się do prawidłowej procedury montażu.

Obrzeze plastikowe wzdłuż podjazdu

Beton czy tworzywo sztuczne?

Podobnie jak wielu innych pasjonatów ogrodnictwa, być może nawet Ty stoisz przed częstym dylematem: czy zastosować w ogrodzie obrzeża z tworzywa sztucznego, czy też postawić na tradycyjne obrzeża z betonu?

Zawsze zależy to od konkretnej sytuacji: obrzeża betonowe znajdują zastosowanie wówczas, gdy chcesz zapobiec przerastaniu trawy na obszar, po którym będziesz jeździć samochodem.

Solidniejsze i trwalsze obrzeża betonowe są w tym przypadku bardziej niezawodne, ponieważ wytrzymują większe obciążenie (np. jeśli wjedziesz na nie oponami). W większości wypadków również obrzeża z tworzywa sztucznego mogą wytrzymać sporadyczny kontakt z ciężarem samochodu, ale nie są tak masywne.

W razie regularnego obciążania samochodem obrzeże betonowe jest więc bardziej odpowiednim wyborem. Jeśli chcesz nadać swoim grządkom kształt, sięgnij po obrzeża z tworzywa sztucznego, które w ogrodzie nie wyglądają tak nieestetycznie. Dodatkowo zajmują również mniej miejsca, które możesz wykorzystać np. do powiększenia grządek.

WSKAZÓWKA: Czy Twój ogród znajduje się na otwartej przestrzeni narażonej na wysokie temperatury (szczególnie latem)? Obrzeża betonowe mogą się szybko nagrzewać, co ma niekorzystny wpływ na okoliczne rośliny. Problemów tych można uniknąć na przykład właśnie poprzez zamontowanie niewidocznych obrzeży z tworzywa sztucznego.

Obrzeze newidoczne

Jak zamontować niewidoczne obrzeża z tworzywa sztucznego?

Instalacja obrzeży może sprawiać kłopoty, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przejrzyste instrukcje, jak to zrobić.

1. Przygotuj obrzeża, gwoździe i narzędzia

Oprócz gwoździ do mocowania obrzeży z tworzywa sztucznego do podłoża pamiętaj również o reszcie narzędzi (szpadel, motyka, młotek gumowy, ew. szczypce lub większe nożyce).

2. Natnij obrzeża na drugiej stronie (jeśli chcesz je zgiąć)

Jeśli chcesz uformować niewidoczne obrzeża do trawników w łuki, natnij je (np. szczypcami) od wewnątrz w środku pola. Aby ułatwić formowanie obrzeży w niższych temperaturach, zostaw je na słońcu lub zanurz na chwilę w ciepłej wodzie.

Montaż obrzeze plastikowych

3. Zacznij łączyć obrzeża ze sobą

Po nacięciu niewidocznych obrzeży możesz zacząć je łączyć ze sobą za pomocą gotowych zamków. Wystarczy „zatrzasnąć” końce obrzeży jeden do drugiego i gotowe.

4. Nadaj obrzeżom z tworzywa sztucznego pożądany kształt

Obrzeża są elastyczne i można je zginać. Natnij nożyczkami wzmocnienia wzdłużne i nadaj pożądany kształt. Z łatwością stworzysz w ten sposób pas, który będzie pasować do długości ścieżki ogrodowej lub kształtu grządki w Twoim ogrodzie. Obrzeża trawnikowe można również formować w kształt koła, np. wokół nowych drzew (ograniczoną przestrzeń łatwiej wyścielić np. tkaniną ogrodową przeciw chwastom).

5. Mocowanie obrzeży trawnikowych w podłożu

Zamocuj uformowane obrzeża z tworzywa sztucznego w podłożu za pomocą gwoździ kotwiących. Najpierw należy obrócić obrzeża odwrotną stroną w kierunku do ścieżki lub grządki, aby ułatwić sobie ich obkopywanie. Następnie obkop grunt mniej więcej do wysokości obrzeża i na szerokość ok. 10 cm.

Odłóż darń na bok, abyś mógł ją później dać z powrotem na miejsce. Następnie wyrównaj podłoże.

6. Montaż obrzeży trawnikowych

Teraz już możesz obrócić obrzeża w wykopie równą ścianą w kierunku do chodnika (lub grządki). Uważaj, aby nie uszkodzić zamków obrzeży.

8. Zakotwicz obrzeża trawnikowe za pomocą plastikowych gwoździ

Zakotwicz niewidoczne obrzeża z tworzywa sztucznego za pomocą gwoździ (grubsze, plastikowe gwoździe do większych otworów, natomiast cieńsze, stalowe gwoździe do mniejszych). Na 1 m będziesz potrzebować 2–3 gwoździe (w przypadku bardziej stromych łuków 5–6 gwoździ).

Kolce do obrzeza plastikoweho

9. Zasyp wykopany grunt

Po zakończeniu montażu obrzeży możesz ułożyć darń na pierwotne miejsce lub zasypać teren ziemią i dokładnie ubić. Na koniec zalej zwróconą ziemię wodą.

Ty pytasz, my odpowiadamy: najczęstsze pytania przy wyborze obrzeży trawnikowych z tworzywa sztucznego

Co najbardziej interesuje hodowców i właścicieli ogrodów przy zakupie obrzeży trawnikowych? Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy obrzeża nie będą się łamać lub pękać na mrozie?

W normalnych temperaturach zimowych obrzeża z tworzywa sztucznego powinny zawsze wytrzymać. Z naszego doświadczenia (gdy w 2016 roku montowaliśmy obrzeża w ogrodzie na większej wysokości) wynika, że wytrzymały one bez uszkodzeń temperatury poniżej zera (-20°C).

Czy obrzeża trawnikowe są wystarczająco wytrzymałe? Czy się nie połamią (lub nie rozłączą)?

Rozłączeniu obrzeży zapobiega system blokujący, który jednocześnie umożliwia ich wygodne łączenie. Ponadto są one na tyle elastyczne, że można je kształtować w łuki bez deformacji lub uszkodzenia. Można je również przejechać po nich większą kosiarką.

W czym obrzeża z tworzywa sztucznego są lepsze od betonowych?

W porównaniu do obrzeży betonowych, obrzeża trawnikowe z tworzywa sztucznego są lżejsze i łatwiejsze w kształtowaniu (można je wyginać według potrzeb). Ponadto w gorące lato obrzeża betonowe szybko się nagrzewają, co może powodować uszkodzenie otaczającej je roślinności. Obrzeża z tworzywa sztucznego zajmują również mniej miejsca, co daje więcej możliwości np. do powiększenia grządek.

Jaka jest różnica między „prostymi” obrzeżami z tworzywa sztucznego a obrzeżami w postaci taśmy?

Obrzeża w postaci taśmy są zazwyczaj nieco tańsze i (przed montażem) łatwiejsze w przechowywaniu. Niższa cena ma jednak często odzwierciedlenie w jakości materiału: obrzeża w postaci taśmy są zwykle znacznie bardziej podatne na uszkodzenia (np. w przypadku nadejścia mrozu lub w rezultacie większych obciążeń).

Co zrobić, jeśli trawa zacznie wyrastać ponad obrzeża z tworzywa sztucznego?

Jeśli obawiasz się, że trawa wyrośnie ponad obrzeże, nie montuj go zbyt głęboko w glebę, ale umieść 2–4 cm nad otaczającą go ziemią. W tym przypadku obrzeża wprawdzie nie będą całkowicie „niewidoczne”, ale utrzymają trawę w pożądanych granicach.

Jak na dłuższą metę utrzymać obrzeża w pożądanej pozycji?

Jeśli podczas montażu obrzeża zostaną prawidłowo osadzone w podłożu, w normalnych warunkach powinny zachować swój pierwotny kształt.

Ile gwoździ potrzeba do zakotwiczenia obrzeża trawnikowego?

Średnio na 1 m długości potrzeba 2–3 gwoździ, a w przypadku większych łuków około 5–6.

Kiedy stosować plastikowe, a kiedy stalowe gwoździe do kotwienia obrzeży?

W większości przypadków wystarczają gwoździe plastikowe, które mają większą średnicę (lepiej trzymają się w terenie). Stalowe gwoździe są bardziej odpowiednie do twardego (skalistego) podłoża, gdzie nie jest możliwe wbicie plastikowych gwoździ lub gdzie istnieje ryzyko ich uszkodzenia.

Potrzebuję obrzeża z tworzywa sztucznego o większej (mniejszej) wysokości. Czy istnieje możliwość zakupu obrzeży dostosowanych do potrzeb klienta?

Niewidoczne obrzeża trawnikowe są dostępne tylko w podanych wymiarach.

Co dalej?

Czy chcesz nadać swoim grządkom i ścieżkom sprecyzowany kształt? Wybierz obrzeża z tworzywa sztucznego z naszej oferty i wyznacz wyraźne granice dla rosnącej trawy. Oszczędza to wiele kłopotów i wysiłku przy pielęgnacji ogrodu.

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Wykorzystanie siatek i mat przeciwerozyjnych (zaktualizowane)

Chcesz ochronić skarpę przed erozją? Instalacja maty przeciwerozyjnej lub siatki jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Więcej informacji na temat wzmocnienia powierzchni skarp za pomocą naturalnych materiałów znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wybrać geowłókninę? [Pełny przewodnik]

Planujesz budowę podjazdu, montaż basenu wkopanego w ziemię lub chcesz oddzielić warstwę kamieni od podłoża? W tym przypadku możesz potrzebować geowłókniny. Jeśli nie jesteś pewien, jaką geowłókninę wybrać, przeczytaj nasz artykuł.

Czy agrowłóknina przepuszcza wodę?

Położyliście na swoich grządkach agrowłókninę lub tkaninę, która miała całkowicie przepuszczać wodę, ale woda "stoi" na agrowłókninie lub spływa z niej na brzegi? Nie martwcie się, że dokonaliście złego zakupu. Podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.