+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Rośliny nadające się do wzmocnienia stromych zboczy

Jakie rośliny nadają się do sadzenia, aby wzmocnić strome zbocza?

Lista roślin, które nadają się do wysadzenia na stromych zboczach, wzmocnionych matami kokosowymi czy jutowymi, nie jest zbyt rozpowszechniona. Pomocna będzie lista roślin, czy jest mowa o drzewkach, krzewach czy też pnączach, które możemy użyć (wysadzić) na strome zbocza a tym to je wzmocnić. 

Ogólnie rzecz biorąc, dzielimy te rośliny na trzy podstawowe kategorie. Pierwsza grupa to rośliny pnące. Są to rośliny, które nie potrzebują żadnego dodatkowego wsparcia, aby mogły samodzielnie rosnąć i pnąć się. Kolejna grupa to pnącza, które w przeciwieństwie od pierwszej grupy wymagają pewne wsparcie. Na koniec skupimy się  również na krzewach. Tę grupę roślin podzielić można na dwie podgrupy, do których zaliczamy klasyczne krzewy oraz krzewy pnące. 

1. Pnącza niepotrzebujące podpory

Bluszcz pospolity (Hereda helix) jest znana i popularna roślina, którą często znajduje zastosowanie na stromych zboczach. Bluszcz jest długowiecznym, wiecznie zielonym pnączem, który osiąga do 30 metrów długości, jeśli ma dobre warunki do wzrostu.

Bluszcz pospolity

Bluszcz można sadzić na glebach umiarkowanych czy żyznych, zasadowych i wilgotnych. Jest rośliną mało wymagającą. Pnącze bardzo dobrze czuje się w miejscach półcienistych. Najlepszym miejscem dla wzrostu bluszczu jest równa ściana, po której będzie się roślina pnąć a nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Częścią ozdobną bluszczu są gęste zielone liście z wyraźną siatką jasnożółtych nerwów, które pod koniec lata zmieniają swój odcień zieleni na żółto-zielony. 

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) to kolejne pnącze, które nie wymaga stosowania podpór, która za pomocą swych czepnych korzeni (przybyszowych) umieszczonych na pędach pnie się po płaskich powierzchniach budow, drzewach czy skałach.

Hortensja pnąca

Jest to roślina, której najlepiej rośnie w półcieniu, w kwaśnej, próchnicznej, żyznej i świeżej, wilgotnej glebie. Osiąga średnią wysokość 9–15 metrów. Rozpozna się ją po specyficznych dwupostaciowych baldaszkowatych kwiatach oraz błyszczących owalnych liściach (podobnych swym kształtem do serca). 

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei), zwana również trzmieliną pnącą, to wiecznie zielony krzew pnący charakteryzujący się długimi ukorzeniającymi się gałęziami. Wygląda jak bluszcz a dorasta do 2 m wysokości, gdy jest posadzona przy pniach drzew, ogrodzeniach.

Posadzona swobodnie, na płaskim terenie, dorasta do 20–30 cm wysokości. Trzmielina jest wytrzymałą rośliną, która najlepiej czuje się w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru.Roślina nie jest wymagająca co do rodzaju gleby, toleruje większość uprawnych gleb ogrodowych. Jej liście charakteryzują się eliptycznym lub jajowatym kształtem, w różnych odcieniach zieleni, czasami z żółtą lub kremową obwódką czy środkiem.

Trzmielina Fortune’a

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), zwany również dzikim winem. Roślina ta należy do rodziny winoroślowatych, która z łatwością wspina się na różnego rodzaju pionowe ściany czy zbocza, wykorzystując swoje przylgi, korzenie czepne i rozwidlone oraz wijące wąsy. Roślina dorasta zwykle do wysokości 8–15 metrów, a jesli ma odpowiednie warunki do wzrostu może nawet być wyższa. Jest to jedna z roślin liściastych, której liście na jesień przebarwiają się na purpurowo, pomarańczowo, szkarłatowoczerwono a na zimę opadają.

Winobluszcz pięciolistkowy

2. Rośliny pnące wymagające wsparcie (podpory)

Rdestówka Auberta (Fallopia Aubertii), to powszechnie znane pnącze o prostých zielonych liściach i małych białych kwiatach, które od sierpnia do października utrzymują się na czerwonych pędach. Jest silnie rosnącym pnączem, które nie ma specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej warunki do wzrostu ma w miejscach nasłonecznionych, dobrze rośnie na linach, siatkach, trejażach, płotach i innych podporach osiągając ok. 12 m długości.

Rdestówka Auberta

Wiciokrzew (Lonicera) to roślina, która charakteryzuje się wyrazistymi kwiatami w kolorze białym, żółtym, różowym ale i w czerwonym. Do tego rodzaju należy ponad 180 gatunków o różnych formach wzrostu. Większość z nich jest trująca i wykorzystywana w medycynie. Jest roślina mało wymagającą, która może rosnąc  w różnych warunkach, ale lubi świeżą, próchniczną i żyzną glebę, dobrze przepuszczalną dla powietrza.

Wiciokrzew

Powojnik (Clematis) to rodzaj pnących się krzewów czy bylin, które charakteryzują się łatwą pielęgnacją i pięknymi, obfitymi i wyrazistymi kwiaty. Na świecie jest ich około 200 gatunków oraz kilka tysięcy odmian i dlatego je można spotkać od obszarów północnych aż po tropikalne.

Powojnik

3. Krzewy i pnącza nadające się do sadzenia na skarpach

Dziurawiec (Hypericum) jest to wiecznie zielony krzew , byliną, która występuje także pod nazwą ziele świętojańskie. Roślina ta jest często spotykana w ogrodach ze względu na długi okres kwitnienia a na niekłopotliwą uprawę. Odpowiednim miejscem dla dziurawca jest słoneczne stanowisko, z półcieniem, osłonięte od wiatru. Dziurawiec ma proste jasnozielone liście, żółte duże kwiaty oraz dekoracyjne owoce.

Dziurawiec

Tawuła japońska (Spiraea) to roślina charakteryzująca się wieloma kolorami liści i kwiatów. Jest bardzo wytrzymałym krzewem, który nie wymaga specjalnych warunków. Jest odporny na mrozy i upały. Nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty, jako kobierzec lub do donic.

Tawuła japońska

Pięciornik (Potentilla) to łatwy w uprawie wdzięczny krzew. Charakteryzuje się liśćmi przypominającymi ludzką dłoń (są owłosione). Pięciornik jest bardzo tolerancyjnym krzewem żywopłotowym  wobec niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jest doskonałą rośliną na zbocza, skalne ogrody, gdzie się doskonale adoptuje.

Pięciornik

Jeżyna (Rubus) to kolejna roślina, która nadaje się do sadzenia na zbocza. Jest to wieloletni, płożący się zielony krzew liściasty, w zależności od rodzaju jeżyny. Roślina ta jest bardzo łatwa w utrzymaniu a wiele gatunków jeżyny wyrózniają się bardzo wysoką odpornością na mróz. Aby dobrze rosła i dawała owoce najlepiej ją posadzić na słonecznym bądź półcienistym stanowisku.

Jeżyna

Dzika róża (Rosa canina) to wieloletni krzew liściasty, który często występuje w wolnej przyrodzie. Jest najczęściej spotykaną rośliną w ogrodach, ponieważ ten gatunek poradzi sobie na słabszych i bardziej suchych podłożach. Średnio rośnie do 3 metrów wysokości. Jej kwiaty mają odcienie różu i bieli. Dzika róża jest dobrym krzewem, który można posadzić na granicach ogrodu, gdzie dzięki kolczastym cierniom będzie zabezpieczała ogród przed wizytami dzikich zwierząt.

Dzika róża

Róże pnące to krzewy, które są bardzo popularne w branży ogrodniczej, nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również dlatego, że potrafią się przystosować i rosnąć na większości gleb. Występują we wielu odmianach, które charakteryzują są bądź kolorem lub wielkością kwiatów.

Róże pnące

Irga (Cotoneaster) to atrakcyjny krzew liściasty o stale zielonych liściach. Jest to niski krzew, charakteryzujący się drobnymi czerwonymi i kulistymi owocami, które są ozdobą. Irgi to przeważnie niezbyt wymagąjace rośliny, które rosną na kamienistych, ubogich glebach. Często je się sadzi na żywopłot, ozdobę skalników czy jako roślinę okrywową.

Irga

Ognik (Pyracantha) to ozdobny, wiecznie zielony krzew rosnący aż do wysokości 3 metrów. Jest doskonałą rośliną do uprawy ze względu na to, że dokaże rosnąć w wymagających warunkach. Krzew ten jest odporny na suszę, do pełnego rozwoju potrzebuje słońce. Można je sadzić przy ścianach, gdzie będą się wyróżniały jego drobne, płomienne owoce. Dzięki swoim kolcom jest również świetną naturalną ochroną przed wszędobylskimi zwierzętami. Ognik często wykorzystywany jest do ozdoby parków miejskich.

Ognik

Inne sposoby jak wzmocnić zbocze

Chcesz mieć pewność, że zbocze w twoim ogrodzie czy na posesji jest chronione przez ulewnymi deszczami i erozją? Możesz skorzystać z alternatywnej metody, którą jest użycie mat lub siatek kokosowych bądź też jutowych. Maty i siatki kokosowe oraz jutowe są wykonane z naturalnych materiałów, które z czasem ulegają biodegradacji i nie obciążają środowisko. 

Jeśli zastanawiasz się jaki materiał wybrać, zapoznaj się z krótkim przeglądem produktów do wzmacniania skarp. Lub skontaktuj się z nami telefonicznie czy e-mailem. Chętnie poradzimy w wyborze odpowiedniego rozwiązania. 

Produkty wymienione w artykule

Twoje pytania

Nasz profesjonalny personel pomoże Państwu w doborze oraz wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów.

Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
lub zostaw kontakt, a my oddzwonimy
Klikając na „Subskrybuj“ wyrażasz zgodę na przetwarzanie wiadomości e-mail zgodnie z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.

Daj znać innym, jeśli jesteś zadowolony z produktu Nie trać czas na studiowanie informacji na internecie. Nasz profesionalny personel pomoże Ci w doborze i wyjaśni wszystkie sposoby i procedury korzystania z oferowanych produktów. Wyślij pytanie

Blog

Jak chronić rośliny przed mrozem? [Pełny przewodnik]

Gorące letnie dni odchodzą nieodwołalnie, a wskazówka termometru nieubłaganie spada w dół? Wraz z końcem lata nie tylko ludzie, ale także przyroda przygotowuje się na nadejście chłodniejszego okresu. Jak chronić rośliny przed mrozem i zimowymi przymrozkami? 

Jaka folia do grządek podwyższonych?

Chcesz zabrać się za budowę podwyższonych grządek własnymi rękami? W takim razie (nie) obejdziesz się bez folii kubełkowej. Jaką funkcję pełni ona w grządkach? I czy w ogóle jej potrzebujesz?

Co zamiast agrowłókniny z tworzywa sztucznego?

Chcesz się pozbyć chwastów bez pielenia grządek, ale nie chcesz szpecić swojego ogrodu zwykłymi agrowłókninami ściółkującymi? Istnieje naturalna alternatywa dla agrowłókniny, która jest mile widziana nie tylko przez eko-hodowców. Czytaj więcej.
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00
Pliki „cookies” pomagają Wam i nam

My, GEOMAT s.r.o., denimy sobie Państwa zgodę na wykorzystanie plików cookies, abyśmy mogli uprzyjemnić Państwa zakupy na naszej stronie internetowej, ułatwić wiele kroków zawiązanych z procesem zakupu a sami mogli się udoskonalać. Klikając na „OK, zagadzam się“, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies w Twojej przeglądarce, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał strony internetowej. Szczegóły znajdziesz na stronie „Informacje o cookies“.