+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?

Korzenie drzew mogą często wyrządzić znaczne szkody w infrastrukturze mieskiej. Folie przeciwkorzenne – UWAGA: folia przeciwkorzenna nie jest folią kiszonkarską czy pryzmową - są instalowane jako ochrona kabli, rur, chodników przed niekontrolowanym wzrostem korzeni drzew w nasadzeniach miejskich ale i w ogrodach.

Ich zastosowanie umożliwia sadzenie drzew w pobliżu chodników, ścieżek czy podjazdów. Nie wpływają szkodliwie na środowisko a oszczędzają koszty ewentualnych napraw budynków czy podjazdów lub chodników.

Szybko rosnące korzenie mogą wyrządzić tzw. dziurę w budżecie wielu miastom czy zapalonym ogrodnikom. Z łatwością mogą uszkodzić rury kanalizacyjne lub zaburzyć stabilność miejskiej infrastuktury. Późniejsze, ewentualne naprawy mogą kosztować miasto nawet miliony złotych. Według amerykańskich badań opublikowanych w 1997 roku, koszty napraw chodników i dróg zniszczonych przez korzenie drzew, w samej Kalifornii wynosi około 135 milionów dolarów rocznie.

Folia przeciwkorzenna

W wyniku takich problemów, spowodowanych rozrastaniem się korzeni drzew, często roślinność jest całkowicie usuwana z miast. Istnieje sposób, aby zapobiec takim szkodam, a jednocześnie zapobiec usuwaniu zieleni z terenów zabudowanych. Od lat 70-tych XX wieku coraz powszechniejsze stało się stosowanie folii przeciwkorzennych, co pomaga w rozwiązywaniu takich sytuacji.

Bariera korzeniowa i jej zastosowanie

Folia przeciwkorzenna (bariera korzeniowa) kieruje wzrostem korzeni roślin, zwłaszcza bambusów i drzew. Zapobiega ich agresywnemu wzrostowi do stron a jednocześnie chroni środowisko. Najczęściej służy jako ochrona przed poszkodzeniem korzeniami:

  • sieci inżynierskich,
  • dróg, podjazdów, chodników,
  • fundamentów budynów i piwnic,
  • stawów lub basenów.

Skuteczne rozwiązanie (nie tylko) dla miłośników bambusów

Jeśli jesteś hodowcą bambusów, nie musisz się już martwić, że bambus będzie w ogrodzie niekontrolowanie rozrastał. Wszystko co jest potrzeba zrobić, to przed zasadzeniem bambusa należy zamontować do ziemi folię antykorzenną. Instalacja bariery przeciw korzeniom minimalizuje ryzyko, że bambus uszkodzi wszystko wokół siebie, a co gorzej na posesji sąsiada.

W porównaniu z mniej skutecznym rozwiązaniem, jakim jest np. użycie naciętych metalowych płyt czy pasków linolenum, folia przeciwkorzeniowa ma więcej zalet. Tak na przyklad: jest odporna na mróz oraz na promieniowanie UV, jednocześnie jest na tyle mocna, że korzenie jej nie przebiją. Można ją użyć również jako palisadę.

Folia przeciwkorzenna

Instalacja bariery przeciwkorzennej [Video]

Folię przeciwkorzeniową można zainstalować samodzielnie. Aby ukierunkować system korzeniowy roślin, folię należy nainstalować do okoła korzeni drzewa. Nie należy jednak umieszczać bariery zbyt blisko korzeń rośliny, ponieważ miałaby mało miejsca na wzrost korzeni, a co mogłoby spowodować obniżenie stabilności rośliny (drzewa).

Folię ogrodową przeciwkorzenną można przycinać do rozmiarów, które są potrzebne. Bariery przeciw korzeniom są produkowane i dostarczane klientom w praktycznych rolkach, które są łatwe do transportu i w późniejszym użyciu.

Z załączonego filmu dowiesz się jak poprawnie zamontować folię przeciwkorzeniową.

Warto zapamiętać

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, wczesna profilaktyka jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Regulacja systemu korzeniowego poprzez zastosowanie barier przeciw korzeniom, zapewni więcej miejsca dla nowych roślin, w ogrodzie czy parku.

Główne zalety i funkcje folii przeciwkorzennej

  • zapobiega niekontrolowanemu wzrostu korzeni – pozwala wyhodować bardziej ekspansywne rośliny bez poszkodzenia roślin w ich okolicy
  • chroni konstrukcje – zapobiega uszkodzeniom rur, budynków i dróg, oszczędzając tym samym pieniądze na ich naprawy
  • nie zawiera substancji toksycznych – nie zanieczyszcza środowisko
  • folia jest odporna na promieniowanie UC, kwaśne deszcze, mróż i gnicie – ma długą żywotność a po zamontowaniu zachowuje swoje pierwotne właściwości

Bariera przeciwkorzeniowa pomaga zachować piękny wygląd i walory dojrzewających drzew. Mniejsza początkowa inwestycja w folię przeciw korzeniom, może zaoszczędzić wielu problemów w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy z przyjemnością pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie do Twojego ogrodu.

Blog

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Siatka przeciw ptakom drapieżnym: jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00