+48 666 585 318 (Pon-Pt 8:00-16:00)
Kraj dostawy

Jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Kwoka z kurczętami
Małe kurczaki są łatwą ofiarą dla wielu dzikich zwierząt.

Jakie jest ryzyko, jeśli drapieżnik osiedli się w pobliżu ogrodu czy wybiegu dla drobiu?

Jeśli zdecydowałeś się na małą hodowlę kur na podwórku, z wizją delektowania się świeżymi jajkami, może się okazać, że przyciągnie to do ogrodu czy wybiegu kilku nieproszonych gości: od węży, które głównie idą po świeżych jajach, po kuny lub lisy, gdzie po ich wizycie wiele kur może zginąć.

Poważnym zagrożeniem dla kur jest również otwarta przestrzeń lub pobliskie wierzchołki drzew, gdzie często gniazdują myszołowy lub jastrzębie. Upierzone drapieżniki potrafią znacząco zredukować większe stado kur. Według badań z ubiegłych lat ptaki drapieżne są odpowiednie za ponad 20 % strat na wybiegach drobiu.

Myszołów – jeden z najczęstszych łowców drobiu
Myszołów – jeden z najczęstszych łowców drobiu nan naszym teritorium.

W rzadkich przypadkach kury radzą sobie z tym niebezpieczeństwem (na przykład, gdy drapieżniki są głodne i osłabione), zazwyczaj są ale bezsilne wobec ataków z nieba. Dotyczy to przede wszystkim młodego i niedorośnietego drobiu. Wiesz jak sobie poradzić z latajacymi drapieżnikami?

Strachy na wróble i inne (nie)skuteczne metody pozbycia się drapieżników

Z latajacymi mysliwymi można walczyć na rózne sposoby. W jaki sposób pozbyć się nalotów ptaków drapieżnych, właściciele hodowli drobiu stosują różne środki.

 • Straszenie ptaków alarmami lub strzałami z wiatrówki.
 • Zawieszanie folii aluminiowej lub płyt CD wzdłuż wybiegu.
 • Montaż koszy do łapania drapieżników.
 • Postawieniem stracha na wróble ze słomy lub innych materiałów.
 • Pokrycie wybiegu lub całego terenu siatkami itp.

Sposobów na odstraszenie drapieżników jest więcej. Jednak wiele z nich jest drogich i czasochłonnych (spróbuj przez cały dzień kontrolować teren wybiegu z wiatrówką w ręku), a niektóre sposoby są i nielegalne (wspomniane pułapki na ptaki).

Wybrane gatunki ptaków drapieżnych, takie jak myszołowy czy jastrzębie, sa chronione, a jeśli ktoś się dowie o tak chronionym wybiegu, mogą być i ich właściciele ukarani wysoką grzywną.

Na jakiś czas moga pomóc strachy na wróble lub inne błyszczace przedmioty odbijające swiatło, ale do momentu, gdy się ptaki do nich przyzwyczają i przestaną im przeszkadzać podczas polowań.

Czarne kury w ogrodzie
Kury nioski o cimnym kolorze (czarne) są z większej odległości ledwo widoczne dla drapieżników, dzięki czemu mają większa szansę na przyzycie w otwartej zagrodzie.

Siatki przeciw ptakom drapieżnym: gwarantowana ochrona wybiegów dla drobiu?

Jeśli chcesz się na stałe pozbyć drapieżników, możesz naciagnąć nad wybiegiem siatki ochronne, które uniemożliwią im atakowanie kur czy brojlerów. W tym celu stosuje się wzmocnione siatki przeciw ptakom, które nadaja się na małe i średnie wybiegi.

WSKAZÓWKA: W przeciwieństwie do klasycznych sieci przeciw ptakom, sieci Pronet mają wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu są trwalsze i mocniejsze.

W normalnych warunkach siatki przeciw ptakom instaluje się na drzewach i krzewach. W czasie, gdy dojrzewaja owoce nawet małe ptaki mogą spowodować znaczne szkody na dojrzewajacych płodach. Trwalsze i mocniejsze siatki przeciw ptakom mozna również zastosować jako ochrona wybiegów dla drobiu. Jak to zrobić?

 1. Dokładnie zmierz wybieg. Wskazane jest przykrycie całego obszaru, aby drapieżniko i dzikie zwierzęta nie dostały się do drobiu.
 2. Wybierz siec o odpowiednich wymiarach i parametrach. Wzmocnione siatki przeciw ptakom lepiej znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne.
 3. Wybierz siatkę o mniejszej średnicy oczek, którą ptaki nie rozerwą dziobem czy pazurami.
 4. Rozciągnij siatkę przeciw ptakom po całym obszarze wybiegu. Przymocuj ją do słupków (prętów) wzdłuz krawędzi za pomocą drutu wiążącego.

Wzmocnione siatki przeciw ptakom maja długą żywotność i mogą służyć na kilka sezonów w normalnych warunkach atmosferycznych, a o swoje kury nie musisz się już tak bardzo martwić.

Jakie są inne zalety siatek przeciw ptakom?

 • Chronią kury przed atakami drapieżnych ptaków i zwierząt.
 • Są niezawodne, a jednocześnie są humanitarnym rozwiązaniem odstraszania drapieżników.
 • Wyznaczą granice wybiegu (kury z wybiegu nie mogą uciec).
 • W razie potrzeby można siatkę zwinąć, przechowac i użyć ponownie.

WSKAZÓWKA: Siatki przeciw ptakom ochronia nie tylko Twój drób, ale i ogrodowe jeziorka czy stawy. Dowiedz się więcej, jak można wykorzystać te siatki do zabezpieczenia stawów przed wodnym ptactwem czy spadającymi liśćmi.

Siatki przeciw ptakom z powodzeniem stosowane są również przez właścicieli gospodarstw za granicą. Jeden praktyczny przykład zastosowania możesz zobaczyć w poniższym filmie.

Co dalej?

Jeśli chcesz aby ataki drapieżnych praków na wybieg czy ogród skończyły, wybierz siatki przeciw ptakom zgodnie z wymiarami wybiegu i pozbądź się niechcianych gości.

Zaoszczędzisz sobie wielu zmartwień z dopełnianiem hodowli, a krażące nad wybiegiem myszołowy czy kryjące się w koronach drzew jastrzębie, nie będą już zagrażały twoim kuram.

Blog

Jak skutecznie pozbyć się kretów?

Denerwują Cię kopce od kretów w Twoim ogrodzie? Doradzimy, jak się skutecznie pozbyć nieproszonych gości, jakimi są krety, bez konieczności ich zabijania.

Siatka przeciw ptakom drapieżnym: jak ochronić wybieg dla drobiu?

Staje się Wasz ogród lub wybieg dla drobiu popularnym miejscem polowań sokołów czy myszołowów? Jeśli ptaki drapieżne poliją na wolno poruszający się po wybiegu czy ogrodzie drób, możesz stracić w krótkim czasie większość swojej hodowli. Rozpraw się z drapieżnikami, zanim odniosą i ostatnia kurę nioskę. Jeśli zwykły strach na wróble nie działa, mamy dla Ciebie inne, trwałe rozwiązanie.

Folia przeciwkorzenna zapobiega rozrastaniu się korzeni

Do czego służy bariera korzeniowa?
Hotline Potrzebujesz poradzić w wyborze produktu lub złożenia zamówienia?
+48 666 585 318 info@geomall.pl W dni powszednie od 8:00 do 16:00